“Koera sülg sisaldab kemikaale, mis on antibakteriaalsed ja seetõttu on väga ebatõenäoline, et sülg ise oleks otseseks nakkuse põhjuseks,” ütleb Harvey. “Näeme tihti koeri haavu lakkumas ja sel on puhastav antibakteriaalne toime, mis aitab kaasa pindmiste haavade paranemisele.” Muidugi ei parane lakkumisest kõik koerte väikesed infektsioonid, nii et loomaarsti külastused on sageli endiselt vajalikud.
Koera “musid” võivad bakterid inimesele üle kanda. Ainuüksi see, et koera sülg on antibakteriaalsete omadustega, ei tähenda, et koera “musid” oleksid puhtad ja inimesed ei peaks valvel olema. Dr Edward R. Eisner, veterinaarse hambaravi spetsialist Coloradost märgib, et baktereid on võimalik lemmikloomalt inimestele üle kanda. Ühes 2012. aastal avaldatud uuringus leiti, et koerad võivad omanikele üle kanda parodontiiti tekitavaid bakteriliike.
Koera sülg võib inimestel allergiat tekitada.
Kuigi paljud inimesed usuvad, et allergilistes reaktsioonides on süüdi lemmiklooma karv, saavad paljud neist tegelikult alguse koera süljes leiduvatest valkudest. Uuringu kohaselt sisaldab koer sülg vähemalt 12 erinevat allergiat tekitavat valguriba. Kui koerad oma kasukat lakuvad, kuivab sülg ära ja need valgud kanduvad õhus edasi. Uuringu läbiviinud teadlased järeldasid, et koera sülg on suurema potentsiaaliga allergeenide allikas kui koera kõõm.
Näpunäiteid parodontiidi ehk igemepõletiku vältimiseks
Dr Eisner märgib, et vaatamata koera sülje hambaaukude teket takistavatele omadustele võib ilma aktiivse ennetustööta parodontiit siiski tekkida.
“Sülg katab meie hambaid,” ütleb dr Eisner. “Kui seda harjamisega ära ei pühita, muutub see katuks, mis püüab kinni veelgi enam baktereid.” Haiguse süvenedes võivad bakterid põhjustada hammaste tugistruktuurides luukoe hävingut.
“Kui koeral või ka inimesel on suu hooldamata jäetud, levivad bakterid iga kord söömise ajal vereringesse,” ütleb Eisner. “See on 20-minutiline teekond läbi vereringe ja immuunsüsteemi, põrn ja maks aitavad verd puhastada. Terve ja tugeva immuunsüsteemi puhul ei tekita see mingit kahju, kuid noored loomad ja tõsiste haiguste või autoimmuunhaigustega lemmikud on taolistele ringlevatele bakteritele vastuvõtlikumad.”
Dr Eisner soovitab koera hambaid regulaarselt arsti juures kontrollida ning vajadusel hambakivi eemaldada.
Allikas: petmd.com