Belgia lambakoer laekenois


Belgia lambakoer laekenois
Foto: Wikimedia Commons

Laekenois kuulub karjakoerte rühma. Algselt kasutati teda loomade karjatamisel. koera karvkate on karm ja traatjas, sobisid nad ideaalselt erinevate õuetööde tegemiseks kõikide ilmadega. Tänapäeval rakendatakse laekenois’d Belgia sõjaväes ja politseis. Peamiselt on nad valve- ja seltsikoerad. Belgia lambakoerad on valvsad ja aktiivsed koerad, kes on väga elavad ning alati tegutsemisvalmis.

Välimus
Pea on pikk ja selgepiiriline, koljuosa ja koon on ligikaudu ühepikkused. Nina on musta värvi. Lõuad on kääritaolise hambumusega. Silmad on mandlikujulised, keskmise suurusega, tumepruunid. Kõrvad on üsna väikesed, kõrge asetusega, väliselt kolmnurga kujulised. Kael on lihaseline ja kergelt kaardus. Rinnakorv on sügav ja graatsiliselt kaardus. Esijalad on pikad, lihaselised; turi rõhutatud. Tagajalad on võimsad ja lihaselised. Esikäpad on ümarad, varbad kumerad ja tihedalt kokku hoiduvad. Liikumine on elav ja vaba. Saba on keskmise pikkusega, madala asetusega ja võib liikumisel tõusta kõrgemale, kuid mitte üle horisontaaljoone. Karvkate on karm ja traatjas. Näitusekoerte eelistatud karvkatte värvused on punakas-kollakaspruun musta varjundiga koonul ja sabal.
Isaste koerte turjakõrgus on 61-66 cm, emastel 56-61 cm. Kaal jääb vahemikku 27,5-28,5 kg.

Toitmine
Laekenois on vähenõudlik koer, kel pole spetsiaalseid toitumisvajadusi. Ta on üldjuhul hea isuga koer.

Suhtlus
Lemmikloomana on laekenois pühendunud kaaslane. Temast ei ole erilist kennelkoera, kuna tal hakkab tegevusetult igav ja võib siis pahandust tegema hakata. Laekenois on väga sõbralik ja truu pereliige. Ta ei sobi inimesele, kes soovib lihtsalt koera. Belgia lambakoertele meeldivad igasugused tegevused, mis on seotud vee ja kaevamisega. Nad kaitsevad oma kodu ja pere, kuid kaitseinstinkti ei tohiks koera varajases vanuses eriti soodustada. Sel viisil satub ta segadusse ja võib hakata teid kaitsma ka ebasobivates situatsioonides.

Aktiivsus
Laekenois vajab palju liikumist ja vaimset stimuleerimist. Ta on osav agility- ja kuulekusvõistlustel. Koer on väga aktiivne ja talle ei meeldi pika aega üksi olla.

Treenimine
Laekenois on intelligentne koer, kes õpib kiiresti. Koera treenimisel on oluline järjepidevus. Koera peab sotsialiseerima hakkama juba varajases vanuses.

Pesakond
Pesakonnas on umbes 8-10 kutsikat.

Eluiga
Koera keskmine eluiga on 12-14 aastat.