BERNHARDIIN: Õrna hinge ja aeglase mõtlemisega hiiglane

 (1)
BERNHARDIIN: Õrna hinge ja aeglase mõtlemisega hiiglane
Bernhardiin on väga truu.Wikimedia Commons

Bernhardiin kuulub töökoerte rühma. Tema ülesandeks on otsingu- ja päästetöö. Nad on ka suurepärased pere- ja näitusekoerad. Bernhardiin on lihaseline ja jõuline, tal on muljet avaldav pea ning tema liikumistempo on sujuvalt aeglane.

Välimus
Pikakarvalisel on karvkate paks ja tihe, mis on kaela ümber, reitel ja sabal rikkalikum. Lühikarvalisel liibub karv vastu keha, sabal on veidi pikemad narmaskarvad. Pea on massiivne, koon on lühike, kulmukaared on tugevad. Nina on suur ja musta värvusega, ninasõõrmed on hästi arenenud. Lõuad on tugevad ja kääritaolise hambumusega. Silmad on keskmise suurusega ja tumedavärvilised. Kõrvad on keskmise suurusega, tihedalt vastu põski ja ilma pikkade karvadeta. Kael on pikk, tugev, lihaseline ning liitub laiadele ja tahapoole asetsevatele õlgadele. Selg on lai ja sirge, ribid on hästi kaardunud. Esijalad on sirged, hea luustikuga ja hea pikkusega. Tagajalad on tugeva luustikuga ja lihaseliste reitega. Käpad on hästi kaardunud varvastega suured ja kompkatsed. Saba on kõrge asetusega, pikk ja hoidub madalal. Lubatud märgistused: valge koon, valge lauk näol, valge krae, valge rind, valged esijalad, käpad ja sabaots; mustad varjundid näos ja kõrvadel.

Isase koera turja minimaalseks kõrguseks on 70 cm, emasel 65 cm. Maksimaalse kõrguse kohta piirangud puuduvad (rekord on 91 cm). Kaal oleneb koera suurusest ja ehitusest, kuid on tavaliselt 68-91 kg.

Seotud lood:

Toitmine
Bernhardiini kutsika toitmine vajab teadmisi, aega ja raha. Luude korrektse arenemise tagamiseks peab koera toitma täpsete nõuete kohaselt. Küsige nõuandeid kasvatajalt. Toidulisandite üleküllus ja ebakvaliteetne toit võivad kasvus komplikatsioone põhjustada.

Suhtlus
Bernhardiini võiks kirjeldada kui õrna hingega hiiglast. Ta armastab pereelu ja lastega koosolemist. Bernhardiin on väga truu koer, kes haugub suhteliselt vähe, kuid kaitseb vajadusel teid ja teie vara hästi. Teiste lemmikloomadega saab koer hästi läbi. Bernhardiin ei ole eriti ekstravertne, pigem aeglase ja sügava mõtlemisega.

Aktiivsus
Bernhardiini kutsika liikumiskoguse ja -sageduse suurendamine peab olema järk-järguline, et koera luud saaksid korrapäraselt areneda. Ja isegi täiskasvanud koera puhul peab liikumine valvsa kontrolli all olema. Tulenevalt koera suurusest vajab ta päris palju liikumist. Kutsikal ei tohiks kindlasti lubata treppidest üles-alla käia. Rihmata jooksmisel peab koeral samuti silma peal hoidma, et ta ei vigastaks oma jäsemeid. Kehakaalu jälgimiseks ja lihasmassi hoidmiseks on hea veojõu rakendamine. Koerale ei tohi vahetult pärast treeningut süüa anda.

Treenimine
Kuna bernhardiin on aeglase mõtlemisega koer, peab omanik end treenimisel eriti arusaadavaks tegema. Noori koeri peab koolitama hakkama juba varakult. Koerale peaks kindlasti varakult selgeks tegema, et ta ei tõmbaks kaelarihma üle pea, kuna hiljem on seda raske välja koolitada.

Pesakond
Pesakonnas võib-olla 1-16 kutsikat. Keskmine kutsikate arv on 9.

Eluiga
Bernhardiinil võib-olla küllaltki lühike eluiga, 6 aastat pole ebatavaline. Kuid õige toidu ja tervisekontrollidega võib koer elada kuni 11 aasta vanuseks.