Foksterjer (siledakarvaline)


Foksterjer (siledakarvaline)
Foksterjer (siledakarvaline)Shutterstock

Siledakarvaline foksterjer kuulub terjerite rühma. Algselt oli koera ülesandeks rebase urgu pugeda ja ta sealt välja ajada. Teda kasutati ka kahjurite püüdmisel. Tänapäeval on nad jahi- ja seltsikoerad. Siledakarvaline foksterjer on tugeva tervisega, vähenőudlik ja vastupidav koer. Tal ei esine pärilikke haigusi ja ei ole tarvis teha kohustuslikke veterinaarseid uuringuid.

Välimus
Siledakarvalise foksterjeri pea on piklik, kolp on lame. Lõuad on tugevad, lihaselised ja kääritaolise hambumusega. Silmad on väikesed, ümarad, tumedavärvilised ja sügava asetusega. Kõrvad on v-kujulised, ettepoole rippuvad ja tihedalt vastu põski hoiduvad. Kael on lihaseline ja hea pikkusega. Rind on sügav, kuid mitte liialt lai. Õlad on pikad ja tahapoole hoiduvad. Lanne on tasane, selg on lühike ja sirge. Esijalad on sirged, tagajalad on tugevad ja lihaselised. Käpad on väikesed, ümarad ja kompaktsed. Saba on kõrge asetusega, hoidub püstiselt, kuid mitte kunagi selja kohale. Karvkate on sirge, sile ja rohke. Värvustena on eelistatud ühevärviline valge, valge ja pruun, must või must ja pruunid märgid. Valge peab ülekaalus olema.
Isase koera turja maksimaalseks kõrguseks on 39 cm, emastel veidi vähem. Isane koer võib kaaluda 7,3-8,2 kg ja emase koera kaal jääb vahemikku 6,8-7,7 kg.

Toitmine
Koer on toidu suhtes vähenõudlik. Siledakarvaline foksterjer on aktiivne koer, kuid sööb suhteliselt vähe.

Suhtlus
Üldjuhul on siledakarvaline foksterjer sõbralik, pühendunud ja südamlik koer. Koer võib vägagi kaitsev olla, kui ta tunneb, et ta pereliige on ohus. Siledakarvaline foksterjer saab hästi läbi lastega ja ta on suurepärane perekoer. Koera peab juba varakult sotsialiseerima hakkama, eriti just kasside ja teiste väikeste lemmikloomadega. Foksterjer armastab väga kaevata ja ta võib aias tõelise segaduse tekitada. Kui koer on aga korrektse koolituse saanud, ei pruugi seda juhtuda. Koer talub hästi kuumi ja päikselisi päevi ning paneb tugevalt vastu ka külmadele ilmadele. Seega pole koeral probleemi ka öösiti õues magada.

Aktiivsus
Siledakarvaline foksterjer vajab palju liikumist. Ta on energiline koer, kes naudib pikki jalutuskäike. Koer saab hästi hakkama agility ja flyballi harjutustega. Liiklusrohkes piirkonnas peaks koera kindlasti rihma otsas hoidma, kuna foksterjeril on kombeks kasse taga ajada. Kodus saab koer kassidega hästi läbi, kuid väljaspool oma territooriumi tahab ta neile kindlasti järgi joosta.

Treenimine
Siledakarvaline foksterjer on intelligentne terjer, kuid võib nagu paljud terjerid, põikpäine olla. Koera treenimine on suhteliselt lihtne, kuid omanik peab koolitamisel järjepidev ja kindlakäeline olema. Foksterjerile meeldib haukuda ja kaevata ning nende vältimiseks peab koera vastavalt treenima, et ta need toimingud käsu peale lõpetaks. Ta võib teiste koerte suhtes küllaltki domineeriv olla, seega peab koera korrektselt sotsialiseerima.

Pesakond
Pesakonnas on tavaliselt 4-6 kutsikat.

Eluiga
Koera keskmine eluiga on 13-14 aastat.