Koer haugub ja jookseb unes: kas ka lemmikloomad võivad unes kõndida?


Koer haugub ja jookseb unes: kas ka lemmikloomad võivad unes kõndida?
Pixabay

Unes kõndimine on inimeste seas levinud probleem, kuid kas seda esineb ka koerte seas? Lühikene vastus on võib-olla.

Koertel võib olla küll võime unes kõndida, kuid nad ei tee seda nii nagu inimesed. Kui inimene unes kõnnib, ei pruugi teine inimene sellest aru saada, sest uneskõndija käitub “normaalselt”. Tema koordinatsioon on hea, ta kõnnib sirge seljaga ning teeb oma tavapäraseid toimetusi. Koerad nii ei tee.

Kui koer unes kõnnib, sarnaneb see väga tavapärasele unenägude nägemise tsüklile. Koer teeb üldjuhul järske ja juhuslikke liigutusi. Näiteks võivad koerad unes oma käppasid liigutada nii, nagu nad ajaksid kedagi parasjagu taga. Samuti võivad nad magades saba liputada, püsti karata ja seejärel tagasi maha kukkuda, silmi liigutada ja muud sellist teha. Kõige selle jooksul ei ärka nad kordagi üles.

Olenemata sellest, milliseid liigutusi nad unes teevad, on nende käitumine segelt erinev nende tavapärasest ja eesmärgipärasest käitumisest. Erinevalt inimestest ei tee koerad unes kõndides igapäevaseid toimetusi nagu näiteks söömine, joomine või mööda maja ringi jalutamine.

Pixabay
Seotud lood:

Unes kõndimisel ja lihtsalt unenägude nägemisel on raske vahet teha, sest koerte puhul on käitumismustrid väga sarnased. See, mis võib tunduda kui unes kõndimisena, võib olla ka mõni intensiivne unenägu. Koer, kes näeb und, võib haukuda, ulguda, niutsuda ning lõõtsutada samamoodi nagu unes kõndides.

Tänapäeval ei ole veel teaduslikult tõestatud, kas koerad on võimelised unes kõndima või unenägusid nägema. Siiski on nende käitumismustrid une ajal niivõrd sarnased inimeste omadele, et eksperdid usuvad, et ka koerad võivad und näha.

Allikas: cuteness.com