Kutsikast kõrge vanuseni: need on märgid, kuidas sinu koera käitumine vananedes muutub


Kutsikast kõrge vanuseni: need on märgid, kuidas sinu koera käitumine vananedes muutub
Pixabay

Koer jääb vanaks, see on paratamatu. Ehkki me ei soovi alati aja reaalsusele silma vaadata, on koera tervise seisukohalt oluline jälgida tema füüsises ja käitumises toimuvaid muutusi ja vanadusega seonduvaid märke. Kas sa oled tähele pannud, kuidas sinu koera käitumine vananedes muutunud on?

Koera käitumine vanusega muutub

Kutsikatena on koerad täis elurõõmu ja ülevoolavat uudishimu maailma vastu. Kõik on nende jaoks uus. Nad vajavad omanikult pidevat tähelepanu, treenimist ja mängimist. Kui nad parasjagu just ei tuku, mida noores eas tihti ette tuleb, pakatavad nad energiast. Nii nagu inimesed, võtavad ka koerad vanuse kerkides aja maha. Iga asi ei ole enam uus ja huvitav. Kõrge vanusega kaasnevad pahatihti ka tervisehädad, koerad võivad kannatada valude käes, mille tulemusena muutuda kergesti ärrituvaks. Võivad tekkida ka kognitiivsed probleemid, mis veelgi enam mõjutavad nende käitumist ja elukvaliteeti. Olgugi, et need on kurvad teemad, mille peale ei ole kerge mõelda, kuid need on paratamatud ja neid id ei tohiks ka eirata.

Koerte kognitiivse düsfunktsiooni nähud ja sümptomid

Enamikul vanematest koertest esineb kognitiivse düsfunktsiooni teatud vorm.

Vanemate koerte omanikud peavad hoidma silmad lahti koerte kognitiivse düsfunktsiooni (CDS) märkamiseks – tegemist on Alzheimeri tõve koerte versiooniga. See võib olla põhjustatud ebanormaalsest valkude akumuleerumisest ajus, mis lõpuks kahjustab närve ja mõjutab koera mälu, motoorseid funktsioone ja õpitud käitumist. See on koertel üsna tavaline. Enamikul vanematest koertest, tõust olenemata, esineb selle seisundi teatud vorm.

Seotud lood:

Davises asuvas California ülikooli käitumiskliinikus tehtud uuring näitas, et 28 protsendili 11-12- aastastest koertest ja 68 protsendil 15-16-aastastest ilmnes vähemalt üks haigustunnus – mõnedel oli neid rohkem.

  • Muutused käitumises

Haigusega kaasnevad ka teatud muutused koera käitumises. Üks peamisi CDS märke on muutus koera suhtlemisviisis inimeste ja teiste koertega. Kui sinu lemmik oli varem väga seltsiv ja sõbralik, kuid on äkki muutunud tujukaks, ärrituvaks või isegi agressiivseks, võib selle taga olla CDS. Selle diagnoosiga koerad unustavad asjad, mis neile varem meeldisid, näiteks lemmikmänguasjad või maiustused.

  • Unehäired

Koer, kes varem magas rahulikult terve öö, võib nüüd eelistada hoopis päevaseid uinakuid ja öösel mööda maja ringi luusida. Sellisel juhul võid proovida, kas abi on sellest, kui koera hilisõhtul ära väsitad. Mängi või tee temaga pikem jalutusring. Kui need tehnikad ei toimi, pöördu loomaarsti poole, kes hindab koera seisundit ja määrab vajadusel ravimid, et aidata ärevustunde all kannataval eakal koeral paremini magada.

Pixabay
  • Urineerimisprobleemid

Kahjuks on üks CDS kõige levinumatest sümptomitest probleemid puhtusepidamisega. Koertel, kel varem urineerimise ja kodus puhtusepidamisega probleeme polnud, juhtub nüüd üha enam „õnnetusi“. Asi ei ole käitumises, vaid ta võib olla lihtsalt oma põie ja soolestiku üle kontrolli kaotanud.

  • Vähenenud energia

Vanemad koerad, kellel on CDS, kaotavad tihti selle sädeme ja uudishimu, mis neil kunagi elu vastu oli. Nad ei pruugi tunda enam huvi asjade vastu, mis neile varem rõõmu valmistasid. Samuti langeb tõenäoliselt ka nende üldine aktiivsuse tase. Võib olla on sul raskem nende tähelepanu köita või seda üleval hoida, mis tähendab, et teatud mängud, kontakt ja treeningud võivad nõuda aktiivsemat tööd.

  • Ärevus

CDS võib muuta vanemad koerad ka ärevamaks. Parim viis CDS sümptomite vältimiseks on tagada, et su koer saab iga päev vajalikku füüsilist ja vaimset trenni.