Lihtne õpetus: need on 5 kõige olulisemat käsklust, mida oma koerale õpetada


Lihtne õpetus: need on 5 kõige olulisemat käsklust, mida oma koerale õpetada
Pixabay

Treenitud koer ei ole sama, mis tasakaalukas koer, kuid mõnede elementaarsete käskluse õpetamine koerale võib ära hoida mitmed käitumisprobleemid.

Kust alustada? Õpeta oma koerale selgeks viis peamist käsklust, mida edaspidises elus igapäevaselt vaja läheb. Koos õppimine on lõbus nii koerale kui ka koeraomanikule.

Istu

See on üks lihtsamaid käsklusi, mida koerale õpetada ja suurepärane, millega alustada.

Hoia snäkki oma koera nina all. Seejärel liiguta kätt üles ja koera poole nii, et koera pea järgneb snäkile, kuid tagumine osa jääb alla. Kui koer on istuvas asendas, ütle “istu” ja anna talle snäkk.

Korda seda mõned korra mitme päeva jooksul, kuni koer on selle oskuse täielikult omandanud. Seejärel palu koeral istuda enne söögikorda, enne jalutama minekut ja enne muid tegemisi, kui on vaja rahulikuks jääda. Pane tähele aga seda, et väga ärevas või uues olukorras ei suuda koer sageli keskenduda. Ärevates olukordades, kus koer ei ole võimeline kuuletuma, ei ole koeralt mõistlik selle käsu täitmist ka nõuda. Hinda iga olukorda eraldi.

Juurde tulemine

See käsklus on kasulik, sest aitab koera kontrolli all hoida, eemal hoida jamast ja ennetada ohtlikke olukordi. Näiteks kui koer rabeleb end rihmast lahti või jääb majauks kogemata avatuks ja koer jookseb välja, siis oskab ta käsu peale ka tagasi tulla.

Pixabay
Seotud lood:

Kuid samuti võib juurde tulek olla üks keerukamaid käsklusi, mida koerale õpetada, sest koer peab alistuma, jätma oma tegevuse pooleli ja peremehe juurde minema. Et muuta õpetamise kulg koera jaoks meeldivaks, säilita positiivsust ja sõbralikkust. Pea meeles ka seda, et sina pead alati olema huvitavam ja väärtuslikum kui see, mille juurest sa koera tol hetkel ära kutsud.

Pane koerale rihm kaela ja kükita madalale koera juurde. Tõmba teda rihmast hetkeks õrnalt enda poole ja ütle “siia”. Kui koer allub sinu käsklusele, anna talle preemiaks midagi head. Hiljem on seda käsku hea õpetada ka kahekesi, kus üks hoiab koera rihmast kinni ja teine saab kaugele eemale minna ning seejärel pikema distantsi pealt koera kutsuda.

Lama

Leia mõni tõeliselt hea lõhnaga snäkk, mis koerale väga meeldib. Hoia seda suletud peopesas ja lase koeral oma kätt nuusutada. Kui koer hakkab käele järgnema, liigu käega aeglaselt põranda poole ja oota kuni koer on lamavas asendis. Seejärel ütle talle “lama” ja anna talle preemiaks snäkk.

Korda seda igapäevaselt. Peale järjepidevat harjutamist saab see käsklus koerale selgeks.

Paigal püsimine

Enne selle käskluse õpetamist veendu, et sinu koer on omandanud istu-käskluse.

Esmalt ütle oma koerale, et ta istuks. Seejärel ava oma peopesa koera poole ja ütle “oota” ning astu vaid paar sammu tagasi. Alguses ei tohi distants olla pikk, mine ainult nii palju, et koer ei jõuaks veel püsti tõusta. Seejärel premeeri koera selle eest, et ta paigal püsis. Järk-järgult suurenda tagasi astutud sammude arvu, nii et koera harjub ka pikema vahemaaga sinu ja tema vahel. Ära kunagi unusta säilitada positiivne meeleolu ja anda koerale preemiaks midagi head.

Kuna tegemist on enesedistsipliini nõudva harjutusega, ära heitu, kui koer kohe ei kuula ja aru ei saa. See nõuab kannatust ja aega.