Lihtsaid nippe, kuidas veelgi enam tugevdada sidet oma lemmikloomaga


Lihtsaid nippe, kuidas veelgi enam tugevdada sidet oma lemmikloomaga
Shutterstock

Jutud inimeste ja koerte vahelisest suurest armastusest on küllaltki tüüpilised. Lood koertest, kes peremehe leidmiseks mitusada kilomeetrit rändavad või kangelaslikud peremehe eest oma elu annavad, on levinud. Leidub ka neid lemmikloomi, kes põlevasse majja peremeest päästma sööstavad. Kuid mis teeb inimese ja koera vahelise sideme nii tugevaks ja mis selle tugevdamiseks teha saab?

Kas see on teadmine, et inimesega koos elades on tagatud peavari ja söögipoolis? On see kuulekus? Vahest peitub vastus aga palju sügavamal? Uurime lähemalt, mida omaniku ja lemmiklooma omavahelise sideme tugevdamiseks ise teha saab.

Inimeste ja koerte tihedam koostöö sai alguse ligi 20 000 aastat tagasi. Koeri kasutati jahtimiseks, kaitseks, seltsiks ja karjas käimiseks, kuid mitte ainult. Inimene on alati hinnanud koerte pühendumust, lojaalsust ja sõnakuulekust. Väga paljudele on koerad ka emotsionaalseks toeks.

Ühine eesmärk
Inimese ja koera sidet tugevdavad erinevad tegurid. Näiteks on üheks selliseks koerte silmapaistev töö-eetika: koerad tunnevad vajadust näha omaniku heaks vaeva. Võid visata kaika või palli hoovi teise otsa ka paarkümmend korda järjest ja kuulekas koer toob selle ikka ära. Tegelikult pole aga oluline, mis tüüpi koerast juttu on. Olgu selleks karja-, linnu- või teenistuskoer, kui ta saab aru, et ülesanne on tähtis, siis on ta peremehele truu ja annab endast alati parima.

Seotud lood:

Teine võimalus
Koerad, kellele on inimene täbaras olukorras abikäe ulatanud, jäävad oma peremehele igavesti truuks. Nende vahel tekib sageli eriline side. Seetõttu võivad koerad kippuda isegi üle muretsema. Neil võib esineda ärevust, enesehävituslikku käitumist ja hirmutunnet. Koer võib karta, et inimene, kes tema vastu alguses on hea olnud, hülgab ta ühel hetkel. Kui koer saab aga aja jooksul aru, et ta võib päästjat usaldada, siis tekib tal peremehega tugev side. Kohanemine võtab aega.

Shutterstock

Mis omavahelist sidet mõjutab?
Inimese ja koera vaheline side põhineb teineteise sügaval mõistmisel. Oma roll on emotsioonidel, teineteisest sõltumisel ja üksteise aitamisel. Koerale on oluline ka teadmine, et ta on vajatud, kasulik ja talle on tagatud turvalisus.

Need on tegurid, mille abil saab omavahelise sideme muuta kas tugevamaks või seda hoopis kahjustada. Kui sa ei pööra koerale piisavalt tähelepanu, ei näita tema suhtes hoolivust ega ei tegele temaga, siis nõrgeneb teievaheline side. Veel halvemaks muutub olukord, kui sa ei märka koera vajadusi ja või oled tema vastu õel. Kõik, mis paneb koera tundma end ebavajalikuna, äratõugatuna ja hirmununa, muudab teie suhte halvemaks.

LOE VEEL: Kas sinu koer on õnnelik ja tema baasvajadused rahuldatud? Märka oma koera!