Loomaarst juhib tähelepanu: lemmikloom võib saada kuumarabanduse isegi oma kodus


Loomaarst juhib tähelepanu: lemmikloom võib saada kuumarabanduse isegi oma kodus
Shutterstock

Hoolimata sellest, et palavate suveilmadega on kuumarabanduse teemadel alati palju juttu, on veterinaaridel käed-jalad tööd täis ja kuumarabanduse juhtumeid esineb palju. Västriku loomakliiniku arsti Triin Abeli sõnul võib inimese vastutusel olev lemmikloom kuumarabanduse isegi kodus saada ja seal peaks ju ometi kõik turvaline olema.

Triin Abel selgitab täpsemalt, mis toimub koera organismis ülekuumenemisel ja kuumarabanduse tekkimisel. "Kui koera organismi sisetemperatuur tõuseb Celsiuse skaalal juba üle 41 kraadi, on risk kuumarabanduse tekkeks väga suur," märgib Abel ja juhib tähelepanu, et sellest olukorrast tulevad kahjuks välja vaid umbes pooled koerad.

Mõned tõud, näiteks lühikoonulised ja suurt kasvu koerad on ülekuumenemise suhtes tundlikumad ja kuuluvad riskigruppi. Ka ülekaalulised, eakad ja pikakarvalised neljajalgsed on suuremas ohus, kuid kuum ilm, lõõskav päike ja kõrged temperatuurid on siiski ohtlikud kõikidele koertele. Selleks ei pea olema üldse väga kuum, juba 22-kraadise välistemperatuuri juures tuleks lemmikloomadel silm peal hoida, sest autos võib sellise ilmaga temperatuur tõusta lausa 47 kraadini.

Shutterstock
Seotud lood:

Kui koera kehatemperatuur tõuseb, hakkab keha väljutama üleliigset kehasoojust südame löögisageduse tihendamisega ning naha juusveresoonte laiendamisega. Koerad lõõtsutavad, et jahutada end nina ja suu limaskestade kaudu. Nad võivad jahutamise eesmärgil ka oma karva lakkuma hakata.

Erinevalt inimestest koerad ei higista ning kui temperatuur ja soojus kehas veelgi tõuseb, hakkavad organismi kaitsemehhanismid vaikselt alla andma. Tekib nõiaring, kus süda hakkab väsima ja pumpab vähem verd. See omakorda tähendab, et soojust kantakse vähem laiali, vererõhk langeb, veri koguneb organitesse ja keha langeb šokiseisundisse. Neerud ei saa madala vererõhu tõttu töötada, aju ei saa piisavas koguses hapnikku ja tekivad sisemised verejooksud.

Isegi, kui lemmikloomale saadakse sellises seisundis veel ligi, päästetakse tema elu ja jahutatakse keha maha, on loomaarsti sõnul püsiva ajukahjustuse tekkimise tõenäosus väga suur. Ajukahjustus võib väljenduda isiksuse muutumises, tundeorganite nõrgenemises või tunnetuslikes probleemides. Näiteks võib halveneda koera haistmistaju või hakkab ta põhjuseta kartma asju, millest ta ennegi välja ei tenud. Võib-olla muutub koer sõbralikumaks või hoopis agressiivsemaks.

Kuumarabandus on kogu organismi kokkuvarisemine ja see seisund on lemmikloomale eluohtlik. Kas kuumarabanduse on koerale tekitanud liiga pikalt kuumas autos viibimine, varjualuseta aedik või raske treening, ei ole vahet, selle mõju organismile on sama.

Kuidas kuumarabanduse korral oma koera elu päästa? Vaata VIDEOT.