Miks koerad otsa vaadates pea ühele küljele kallutavad?

 (2)
Miks koerad otsa vaadates pea ühele küljele kallutavad?
Foto: Flickr.com/OakleyOriginals

Kelmikas koer, kes pea viltu otsa vaatab, võib sulatada isegi kõige jäisema kassisõbra südame. Kas koerad on ise teadlikud, et nende armas nööpsilme pilk inimestes heldimust tekitab ning neile meeldib inimest rõõmustada või on põhjus hoopis praktilisemat laadi?

Koerad on targad. Nad tajuvad inimeste tundeid ja loevad käitumisest välja vihjeid. Näiteks reageerivad koerad inimeste kehakeelele ja kuulavad tähelepanelikult hääletooni. Koerad loevad inimeste näoilmeid, suure osa infost annab neile inimese suu.

Kui pahane peremees peab oma koerale loengut, et see köögikapi pealt maitsva toidupala varastas, saab koer väga hästi aru, et temaga riieldakse. Ehkki sõnaline riidlemine võib tema kõrvust mööda minna, sest kutsu inimkeelt ei mõista, saab ta aru, et peremees pole tema käitumisega rahul. Sama toimib ka siis, kui koera kiita - koer saab aru.

Kui koer sel ajal, kui inimene temaga vestleb pead kallutab, võib see tähendada, et kutsu saab aru mõnedest sõnadest ja kuulatab intonatsiooni, mida ta seostab lõbusate ja meeldivate tegevustega, näiteks toidupala saamise või mänguga.

Pea viltu kuulamine võib olla seotud ka sellega, et koer üritab paremini tabada heliallikat ja muud heliga kaasnevat infot.

Kuid ka parem vaateväli võib olla põhjus, miks kutsud pea ühele küljele kallutavad. Teadupärast on koertel pikk koon, mis võib piirata nende vaatevälja. Koer näeb hästi, mis toimub tema silmade kohal, aga see osa objektist, mis silmadest allapoole jääb, võib jääda koonu taha peitu.

Seotud lood:

Eksperdid usuvad, et kui kutsu sageli uurivalt pead kallutab, tähendab see, et ta tajub hästi peremehe tundeid ja emotsioone. Kuid ega koerad, kes pea viltu peremeest põrnitsema ei kipu, ei ole seepärast sotsiopaadid. Isegi siis, kui koera komme pea viltu ümbrust uurida tuleneb üksnes instinktist, saab peremees ise oma koera mõjutada. Kui koeraomanik vastab oma kutsu armsale pilgule positiivselt, looma kiites ja tunnustades, on suurem tõenäosus, et kiituse ootuses hakkab koer sagedamini kelmikalt pead kallutama.

Allikas: Mentalfloss