Paaniline hirm loomaarsti ees: miks kardab koer kliinikut isegi siis, kui talle pole seal midagi halba tehtud? Mida teha?

 (1)
Paaniline hirm loomaarsti ees: miks kardab koer kliinikut isegi siis, kui talle pole seal midagi halba tehtud? Mida teha?
Pixabay

Olgugi, et koerad seda kuulda ei taha, on regulaarsed visiidid loomaarsti juurde elu juurde kuuluv tõsiasi. Terve täiskasvanud koer peaks käima loomaarsti juures vähemalt kord aastas. Kutsikad, eakad ja haiged koerad peavad seda veelgi sagedamini tegema. Väga paljude koerte jaoks on arstivisiidid täielik piin ja sageli pabistavad nad juba ammu enne arstikabinetti sisenemist. Miks ja kuidas oma lemmiklooma aidata?

On arusaadav, et paljud koerad pole loomaarsti külastamisest just vaimustuses. Aga kuidas nad teavad, et nad on loomaarsti juures? Sageli saavad nad sellest aru juba autos teel olles või kodus asju pakkides.

Kas koer teab, et nüüd viiakse ta loomaarsti juurde?

Koer ei tea seda üldjuhul palju enne seda, kui jõuad kliinikule päris lähedale. Kui sinu lemmiklooma jaoks on autosõit tavapärane ning sellega sõidetakse lisaks kliinikule ka paljudesse meeldivatesse kohtadesse, näiteks jalutama, maale või trenni, siis ta ei seosta autot loomaarsti külastustega. Küll aga, saab koer aru, kuhu ta sattunud on siis, kui avad autoukse või kliiniku välisukse.

Koer märkab korduvaid käitumismustreid. Kui sul on kliinikusse minemise jaoks spetsiifiline rutiin välja kujunenud, mõistab ta tõenäoliselt juba palju varem, et nüüd on see päev jälle käes. Koer tajub ka väga väikeseid asju, näiteks kui võtad endale alati ajakirja kaasa, koerale mingi kindla mänguasja, on sul koera jaoks kindel kaelarihm või käid alati enne loomaarsti visiiti täpselt samas kohas oma lemmikloomaga jalutamas, võib koer taibata, et nüüd on minek. Seda õpib aga koer mingi perioodi jooksul, kui muster püsib pidevalt sama.

Seotud lood:

Miks koerale loomaarstid ei meeldi?

Kas saame koera ka süüdistada? Loomaarsti juures võib tunda valu ja ärevust. Lisaks sellele on seal võõrad inimesed, loomad, imelikud aparaadid ja tehakse kummalisi ning ebameeldivaid protseduure. Üldjuhul talub hästi koolitatud, sotsialiseeritud ja tugeva närvikavaga koer kõik need toimingud ära, kuid see ei tähenda, et need talle meeltmööda on. Koerale ei saa selgeks teha ka seda, et loomakliiniku külastus on vaid tema enda huvides, mistõttu on see tema jaoks lihtsalt koht, kus on libedad põrandad, ebameeldivad protseduurid ja mitte mingit silmnähtavat kasu. Ka teiste loomade hirmulõhnad on levinud üle kogu kliiniku.

Shutterstock

Loomaarst dr Debora Lichtenberg juhib tähelepanu sellele, et koerte hirm muutub hullemaks, kui halbu kogemusi korratakse. Kui sinu koeral on iga kord olnud loomaarsti juures negatiivne kogemus, siis on arusaadav, et ta ei taha sinna tagasi minna, mistõttu tuleks selle hirmuga tegeleda juba palju varem.