Alexandra Horowitz oskab, või vähemalt jagab ta meiega mõningaid põnevaid teadmisi koerte erinevatest meeltest, keskendudes ühele, mille abil nad peamiselt maailmaga suhtlevad - nimelt nende erakordsele haistmismeelele. Horowitz on Barnardi Kolledži Koerte Tunnetuslabori asutaja ja on kirjutanud oma uurimustöö põhjal ka uue, sel nädalal ilmuva raamatu „Olles koer“. Selles raamatus esitab ta oma teooria koerte ja kronoloogia kohta. „Kuna iga päev kannab uut lõhna, tähistavad ka kõik selle tunnid muutusi lõhnades, mida su koer märkab,“ kirjutab ta. „Koerad haistavad aega.“

Võrreldes meie suhteliselt lihtsate ninadega, on koera koon keerukate detailidega organ, mis võimaldab neil püüda meile tabamatuid lõhnu. Tõenäoliselt oled kuulnud koertest, kes nuusutades avastavad uimasteid või isegi vähktõbe. Kuid aja haistmine on midagi uut. Ja ometi tundub see loogilisena, kui püüda asja koera seisukohast vaadata: inimesed on visuaalsed olendid, kes mõistavad maailma peamiselt selle läbi, mida näeme. Ent koerad on haistmisolendid - nende maailma määratlevad lõhnad. Kuid ka meie kasutame kellaaja määramiseks oma teisi meeli. Isegi ilma kella või nutitelefonita suudame üsna täpselt oletada pärastlõuna kättejõudmist selle järgi, kuidas valgus me elutuppa paistab või kuidas päikesesoojust oma nahal tunneme. „Mina arvan, et koer suudab seda haista läbi õhu liikumise toas,“ ütles Horowitz ühes hiljutises intervjuus.
Ta selgitas: „Lõhnab muutuvad ruumis vastavalt sellele, kuidas päev edasi läheb. Kuum õhk tõuseb üles ja tavaliselt tõuseb see voogudena mööda seinu, jõuab lakke, liigub keset tuba ja langeb seejärel alla. Kui me oleksime suutelised visualiseerima õhu liikumist läbi päeva, siis tegelikult visualiseeriksime on lõhna liikumist.“ “Su kodus lõhnab iga uus päev keskpäeval või õhtul natuke erinevalt. Aga su lemmikloomast koer teeb seda ajatunnetustrikki ka iga kord, kui astud teda jalutama viimiseks uksest välja. Tugevam lõhn on ilmselt värskem. Nõrgem lõhn on moodus minevikku tajuda: „Kes on siin olnud ja umbes millal?“ Olles suuteline lõhna kontsentratsiooni avastama, ei näe nad ainult seda, mis see on, vaid ka kui kaua aega tagasi see jäeti. Ja tulevik on teatud viisil tuulest kantud või ümber nurga tulevates lõhnades.“

See pole küll päris õiglane võrdlus, kuid võib-olla on lihtsam mõista, kuidas koerad kasutavad oma nina maailmast arusaamiseks, kui võrdleme seda viisiga, kuidas meie kasutame oma silmi. Koer, keda on õpetatud nuhkides lõhkeaineid avastama. See oleks natuke samamoodi nagu käiksid jalutamas, võimsad binoklid näkku teibitud. Aga isegi tavalistel kodukoertel, keda pole spetsiaalselt koolitatud, on uskumatu haistmisvõime, eriti kui võrrelda seda meie enda omaga. „Meievahelised erinevused on väga sügavad,“ ütles Horowitz.

Koertel on tema sõnul näiteks „stereohaistmine“, mis tähendab, et nende ninasõõrmed töötavad teineteisest sõltumatult. Taas mõistame selle toimemehhanismi paremini, kui võrdleme seda meie nägemismeelega. „Just nagu meie kahest silmast tulevad pildid ehitatakse ajus ümber kolmemõõtmeliseks kujutiseks meie maailmast, aitavad erineva tugevusega lõhnad mõlemast ninasõõrmest leida koeral lõhna allikas ruumis, olgu see temast kas vasakul või paremal, ees või taga,“ kirjutab Horowitz oma raamatus.

Koerte ninades on retseptor-rakud, mis haaravad lõhna kinni ja edastavad info edasi ajju. "Meie teeme sama, kuid koertel on neid rakke sadu miljoneid rohkem kui meil, mis on ilmselt nende suurema haistmisteravuse osaline põhjus. Ja neil pole üksnes rohkem neid rakke, vaid ilmselt ka rohkem retseptori tüüpe, mis võimaldab neil tajuda rohkem erinevaid liike asju, millel meie ei pruugi üldse vahet teha,“ ütleb Horowitz. "Tõenäoliselt tähendab see, et neil on ka suurenenud tundlikkus kõigi ainete olemasolu suhtes.“

Nii et aja möödumisel on oma lõhn. Lihtsalt meie ninad pole piisavalt keerukad, et seda tuvastada. Koera maailmas on minevik ja olevik ning teatud moel isegi tulevik kõik kihiti üksteise peal, üksnes oodates, millal need välja nuusitakse. „Lõhn on koerte jaoks justkui aja kummipael,“ ütleb Horowitz oma raamatus, „tõmmates killukesi minevikust ja tulevikust praegusesse hetke.“

Allikas: nymag.com