Purustame levinud müüdid: 14 müüti koerte käitumise kohta

 (1)
Purustame levinud müüdid: 14 müüti koerte käitumise kohta
Pixabay

Kuigi koerte koolitamisest on viimastel aastatel saanud rohkem teadus kui käsitöö, eksitavad meid nende käitumise mõistmisel ikka veel mõned visalt püsivad müüdid. Ära lase müütidel kahjustada oma suhet neljajalgsega. Lükkame ümber 14 levinud müüti meie parimate sõprade kohta ja vaatame hoopis, mida faktid räägivad.

Vana koer uusi trikke ei õpi

Vale.

Vana koer mitte ainult ei õpi uusi trikke, vaid need laabuvad treeninguid tehes suurepäraselt. "Minu nüüdseks lahkunud pomeranian Mister Teddy, kes meie perre tulles oli hinnanguliselt 10-13 aastat vana, oli superstaar koolitusvideos, mis filmiti kaks nädalat enne ta surma," räägib Vetstreet.comi tunnustatud koeratreener Mikkel Becker. Samamoodi saab harjutada vanemaid koeri toas puhtust pidama, isegi kui neile seda kutsikaeas õpetatud pole. Niikaua, kui koer on vaimselt ja füüsiliselt võimeline õppima teatud viisil käitumist ja on sobivalt motiveeritud, on teda täiesti võimalik koolitada.

Koer ei tohiks magada sinu voodis ja teda ei tohiks diivanile lubada, sest muidu peab ta end bossiks ja hakkab halvasti käituma

Vale.

Just nagu inimesed, tahavad ka koerad pikaliheitmiseks lihtsalt mugavat kohta. Veel parem, kui mugavus õnnestub kombineerida oma armastatud inimese kõrval või isegi ta süles lesimisega. Harvadel juhtudel valvavad koerad kiivalt oma magamis- ja puhkeala ning ilmutavad agressiivsust, kui inimesed nende pühapaikadele lähenevad. Seda tüüpi käitumise esinemise korral tasub loomade käitumisspetsialisti poole pöörduda.

Seotud lood:

Kui koer juhtub kogemata loigu tuppa tegema, tuleb ta ninapidi sinna sisse pista, et ta saaks aru, mida ta tegi

Vale.

Kui torgata koera nina loiku, ei näe ta tihtipeale mingit seost selle ja kogemata juhtunud õnnetuse vahel. Samuti ei õpeta see teda, et ta teinekord häda põrandale ei teeks. Selle asemel õpetab see koerale, et inimesed on ohtlikud ja ettearvamatud ning tõenäoliselt hakkab koer ohutuse mõttes häda tegemiseks teise tuppa hiilima ja nii on teda veelgi raskem puhtust pidama õpetada.

Koeri, kes inimesi nähes kössi tõmbuvad, on ilmselt varem väärkoheldud

Vale.

Koerte kössitõmbumisel on mitmeid põhjuseid ja mitte kõik pole seotud väärkohtlemisega. Tavaliselt pole koer kas korralikult sotsialiseeritud või on saanud talle kutsikaea peamisel sotsialiseerumise perioodil osaks negatiivsed kogemused. Kartliku koera puhul on oma roll ka geneetikal. Muudeks eemalepõiklemise põhjusteks võib olla kogemus, et inimesed üritavad koera kaelarihmast haarata või talle on näiteks kõrvade patsutamine ebamugav. Kahjuks lähenevad heatahtlikud võõrad sageli koerale ja kummarduvad alla, surudes arglikud koerad kössiasendisse. Parem viis on põlvili lasta, keha küljetsi looma poole pöörata ja anda koerale aega ise huvi äratamiseks. Seda meetodit rakendades on vähem tõenäoline, et koer kössi tõmbuks.

Varjupaigakoertel on liiga ränk minevikutaak. Lihtsam on võtta kutsikas ja alustada puhtalt lehelt

Vale.

Paljud varjupaigast pärit koerad on hästi käituvad kutsud, keda nende algsed omanikud väga mitmetel erinevatel põhjustel pidada ei saanud. Vanemad varjupaigakoerad sobivad ideaalselt inimestele, kes soovivad jätta vahele kutsikaea etapid koos närimise ja puhtusepidamise koolitamisega. Vestluste tulemusel saadetakse koerad varjupaigast just sellisesse peresse, mis kõige paremini sobib koera temperamendiga, aidates nii algusest peale ühtekuuluvustunnet luua.