Mõnikord ostetakse selliseid kehvades oludes olevaid kutsikaid haletsusest. Samas tasuks hetkeks peatuda ja järele mõelda - „päästes" ühe kutsika annad kutsikavabrikule tegelikult hoogu juurde, sest oled andnud tegevuseks lisaraha ning teinud ruumi uuele toodangule. Kui ei ole ostjaid, jääb ka müüjaid vähemaks.
Infot tõukoerte kasvatajate kohta leiad Eesti Kennelliidu ning erinevate tõuorganisatsioonide kodulehtedelt. Sealt leiad ka teavet, millele koera ostmisel tähelepanu pöörata. Juhul, kui kodutööd tahta veel põhjalikumalt teha (see kehtib küll vaid tõukoera ostmisel), võib tutvuda EKL online-registriga, kus lisaks koerte sugupuudele on kirjas info vanemate ja vanavanemate terviseuuringute, näituse- ja koolitustulemused.
Ära unusta sõlmida ostu-müügi lepingut
Ostes koera või kutsika, sõlmi alati selle kohta müüjaga kirjalik leping, mille allkirjastavad mõlemad osapooled. Leping ei pea olema pikk - peamine on, et kirja saaks põhiinfo koera kohta (sugu, võimalusel tõug, märgistuse number), koera hind ning ostja ja müüja kontaktandmed. Tõukoera puhul kontrolli, et saad kaasa kogu vajaliku dokumentatsiooni: lisaks lepingule ka kutsika tõutunnistuse ja vaktsineerimispassi. Enamasti annavad kasvatajad kaasa ka kasvatamisjuhendi, mis sisaldab andmeid kutsika ja tema sugulaste kohta ning näpunäiteid kutsika õpetamiseks ning kasvatamiseks.
Ning lõpetuseks vanarahva tarkus, mis ka kutsikaostul paika peab - kui asi kõlab liialt ilusana, siis tõenäoliselt on kuskil „konks sees". Tasuta lõunaid ei ole.