TOP 10 | Koerte psühholoog paneb ritta kõige "targemad" koeratõud

 (1)
TOP 10 | Koerte psühholoog paneb ritta kõige "targemad" koeratõud
Shutterstock

Ei ole lihtne hinnata koera intelligentsust ja panna ritta kõige targemad koeratõud, kuid ometi ajavad paljud inimesed taga "tarka" lemmiklooma ja sageli järjestatakse koeratõud intelligentsuse järgi ritta. Mida üks intelligentne koer üldse tähendab ja kuidas seda mõõdetakse?

Nagu psühholoogiaprofessor ja filosoofiadoktor Stanley Coren juba 90tel lausus, siis intelligentsuse valdkondi on väga erinevaid. On olemas adaptiivne intelligentsus ehk võime kohaneda ja probleemidele lahendusi leida, töötamise või kuulekuse intelligentsus ehk käskudele kuuletumine ja nende täitmine ning instiktiivne intelligentsus ehk sünnipärane talent. Need on paljudest kõige olulisema tähtsusega.

Loomade käitumisspetsialist Frans de Waal on vaielnud, et koerte intelligentsust hinnata on tohutult keeruline ja inimestel on kalduvus seda sageli limiteeritud ja ebaõiglaste tingimuste järgi teha.

Milline on üks intelligentne koer? Seda küsimust on uurinud paljud teadlased üle kogu maailma. Nüüd on olemas andmed vähemalt ühe valdkonna kohta, milleks on töötamise või kuulekuse intelligentsus ehk uute käskude õppimine, käskudele kuuletumine ja nende täitmine.

Oma raamatus "Koerte intelligentsus” avaldas Coren põhjaliku uurimistöö tulemused, kus hindasid kriitilise pilguga koeri 199 erinevat kuulekuskoolituse kohtunikku. Vastused olid tema sõnul märkimisväärselt sarnased ning järjepidevalt kajastusid eesotsas ühed ja samad koeratõud. Olenemata sellest, tuleb kindlasti toonitada, et iga tõu juures on erandeid ja väga palju sõltub ka treeningust ning omanikust endast.

Seotud lood:

Uurimuse põhjal tehti kindlaks kõige säravamad töökoerad, kes suudavad uue käsu ära õppida vähem kui viie sekundiga ning kuuletuvad sellele vähemalt 95% kordadest.

Bordercollie

Shutterstock

Puudel

Pixabay

Saksa lambakoer

Shutterstock

Kuldne retriiver

Pixabay


Dobermann

Pixabay


Shetlandi lambakoer

Pixabay


Labradori retriiver

Pixabay


Papillon

Pixabay

Rottweiler

Shutterstock


Austraalia karjakoer

Shutterstock

Allikas: iflscience.com