Austraalia rannikult püütud ''koletiskalast'' saab haruldane muuseumieksponaat

 (7)

Tänavu jaanuaris püüdsid kalamehed Austraalias, Uus-Lõuna-Walesi rannikualal kinni haruldase tonthai. Austraalia ringhäälingu uudisteportaali ABC News teatel otsustati omapärase välimusega süvamerekala annetada Sidneys asuvale Austraalia muusemile.

Muuseumi ihtüoloogiakogu juhataja Mark McGrouther on näinud oma praksise jooksul kokku kolme tonthaid. Uus eksponaat on nüüd neljas. Ta sõnas, et tonthaid ei kohta just tihti, ja see päev, kui nad ennast ilmutavad, on väga eriline.

Hail on omapärane välimus, mille järgi tuntakse teda süvamere koletisena. Nimelt on tal selgelt eristuv pikk ja lame nokataoline elund, millel on elutähtis funktsioon - elundil paiknevad retseptorid, mis võtavad vastu saakloomade poolt välja saadetavaid elektrilise signaale.

Oma teravaid, naelasarnaseid hambaid kasutab tonthai ohvri läbitorkamiseks, mitte tükeldamiseks. Läbitorgatud saagi neelab hai aga tervelt alla.

Tonthaid elavad 300 kuni 900 meetri sügavusel. Nad on vanima, umbkaudu 125 miljoni aasta vanuse hailiste sugukonna Mitsukurinidae ainsad järelejäänud esindajad.

Üksikuid tonthai isendeid on leitud ka India, Vaikse ja Atlandi ookeani rannikualadelt.