Helesinine unistus: päevavalgele tulnud tõde paljastas delfiinidega ujumise kulissidetaguse


Helesinine unistus: päevavalgele tulnud tõde paljastas delfiinidega ujumise kulissidetaguse
Pixabay

Indoneesia elusloodusega seotud turismitööstuse kulissidetaguse uurimine näitas üksikasjalikult „groteskseid ja kohutavaid tingimusi“, mida vangistuses olevad loomad pidid kogema. Sealhulgas oli üks äärmuslik juhtum, kus delfiinidel viiliti hambad ära või eemaldati need täielikult, et külastajad saaksid nendega koos ohutult ujuda.

36-leheküljeline aruanne pealkirjaga "Metsaloomade kuritarvitamise pargid“ on juurdluse kulminatsiooniks, mille käigus Maailma Loomakaitse organisatsioon uuris 26 Bali, Lomboki ja Gili Trawangani metsloomadega seotud turismiasutust, kus elab kokku 1500 looma, sealhulgas elevandid, tiigrid, delfiinid ja orangutanid.

2017. aastal külastas Bali saart 5 miljonit turisti ja sellega kaasneb ekspluateerimise võimalus. Organisatsiooni sõnul ei vastanud nõuetele mitte ükski vangistuses elavate elevantide, tiigrite, delfiinide ja kärpkassidega tegelev rajatis. 80 protsenti vangistuses elavate looduslike primaatidega tegelevatest rajatistest ei vastanud metsloomade elementaarsetele põhivajadustele.

„Kulisside taga hoitakse emadelt äravõetud poegi või vangistuses aretatud metsloomi räpastes, kitsastes tingimustes, ja neid neid sunnitakse tundide kaupa turistega suhtlema," ütles tegevjuht Steve McIvor oma avalduses.

Tingimused - näiteks ahelad, sunnitud osalemine stressirohketes tegevustes, ebapiisav veterinaarabi, halvad sotsialiseerimisvõimalused ning ebapiisav toitumine - toovad kõik kaasa metsloomade elukestvad kannatused, mis jäävad sageli külastajatele nähtamatuks.

Pixabay
Seotud lood:

Vähem kui 100 dollari eest saavad turistid ujuda koos vangistatud delfiinidega, neid suudelda, kallistada, toita ja lasta neil end „masseerida“. Et nad ujujaid ei hammustaks, viilitakse või eemaldatakse mõnedel juhtudel delfiinide hambad. Ühtede maailma kõige arukamate loomade basseinid olid ebapiisava suuruse ja halva kujundusega. Üks bassein oli kõigest 3 meetrit sügav ja teise vette oli lisatud kloori.

Elevante, kes on samuti väga sotsiaalsed ja uskumatult arukad, peeti kehvades tingimustes, kus nad olid üksikult aheldatud, kuid võisid kuulda ja/või näha teisi elevante. Peaaegu igas asutuses kasutati elevante reisijate vedamiseks puidust või terasest sadulates ja neid sunniti tegema tsirkusele sarnanevaid trikke.

Igas asutuses, kus peeti orangutange, pakuti võimalust loomi pildistada või nendega koos „selfi“ teha. Orangutangid on väga aktiivsed ja vajavad vangistuses elades füüsilist treeningut. Kuid vaadeldud puurides puudus neil sageli juurdepääs looduskeskkonna rikkusele, mis ergutaks nende loomulikku käitumist.

Siiski on aruandes peidus ka mõni hea uudis. Kolm neljandikku merikilpkonnasid pidavatest asutustest investeeris loomade päästmisse ja rehabiliteerimisse, kaasates turiste abiks, et korjata mune ohustatud randadelt. Väljahautud kilpkonnad lastakse hiljem vabaks. See on hea märk ja võiks olla tuleviku loomaturismi üheks suunaks.

„Kui saad sõita metslooma seljas, teda kallistada või temaga koos pilti teha, on see julm - ära tee seda, ükskõik kui väga see sotsiaalmeedias su sõpradele ka meeldiks,“ öeldakse raportis. Organisatsioon soovitab vältida reisibüroosid, mis toetavad ekspluateerimisprogramme, ja pigem reklaamida heade heaolustandarditega ettevõtteid.

Allikas: iflscience.com