Kergitame saladuseloori: 10 loomadega seotud hämmastavat müsteeriumit, millele teadlased jälile on saanud


Kergitame saladuseloori: 10 loomadega seotud hämmastavat müsteeriumit, millele teadlased jälile on saanud
Pixabay

Loodus on müstiline koht. Me arvame, et teame sellest palju ja loodus meie igapäevaelu ei mõjuta, kuid tegelikult sõltume sellest täielikult. Meid ümbritsev loodus peidab endas palju saladusi, millest meil endiselt veel aimugi ei ole, kuid need allolevad 10 salapärast seika on teadlaste abiga viimaks ehk lahenduse leidnud.

Chupacabrad


Tõenäoliselt oled juba kuulnud neist jubedatest vampiiridest. Öösiti hulguvad nad kõrbemaastikul ringi, lüües kihvad kariloomadesse ja imedes nad verest tühjaks. Enamikel juhtudel olevat neil pikad küünised, hirmuäratavad punased silmad ja selgrool rida ogasid. Või on see ikka nii?
Tegelikult pole nende olemasolu kohta vähimatki filmimaterjali, kuid nendest väidetavatest olenditest on mõned fotod, vähemalt surnutest. Pungis hallide silmade ja kuivade, karvutute kehadega elukate puhul on lihtne mõista, kuidas keegi neid eksikombel koletisteks peab.

Chupacabrade legend hakkas Puerto Ricos ja Mehhikos levima pärast seda, kui teatati verest tühjaksjooksnud torkehaavadega lammastest. Seejärel hakkasid levima kuulujutud veidrate koletiste nägemisest, keda kirjeldati koerte, näriliste või roomajatena.

Seotud lood:

Kuid teaduslikel andmetel ei pruugi chupacabrad olla midagi muud kui metsikud koerad, kes põevad ränka kärntõbe. Kärntõbi on haigus, mis põhjustab karvade väljalangemist. Putukad tungivad naha alla, põletikus nahk pakseneb, lõigates ära karvanäsakeste vereringe ja jättes looma karvutuks ja nahkseks.

Ja kuna kärntõve tõttu jäävad loomad oluliselt nõrgemaks, on neil lihtsam rünnata kariloomi kui jahtida kiiremaid saakloomi, näiteks küülikuid. Lühidalt öeldes pole legendaarsed chupacarad midagi enamat kui putukatest nakatatud kari koiotte.

Kariloomade müstilised vigastused ja massiline hukkumine

Ameerikas levib laialdaselt nähtus, kus avastatakse surnud veised, kellel puuduvad keel ja suguelundid. Ehkki arukad inimesed süüdistavad selles tavalisi kiskjaid, on surnukehadel mõningaid ebaloogilisi üksikasju.

Ühte surnukeha uurinud veterinaari sõnul on võimatu, et tapjaks oleks kiskja. Lõiked olid puhtad, peaaegu kirurgilised ning ümbritseval alal polnud ei verd ega muid kehavedelikke.
Veelgi enam – puudusid igasugused jalajäljed ja tundus nagu oleks lehm taevast alla sadanud. Taolised vigastused pole ka uued. Need on aset leidnud juba 1972. aastast alates. Kas süüdlaseks võivad olla maavälised olendid või salapärased kultused?

Sellele küsimusele võib olla loogiline vastus. Raipesööjad, nagu näiteks rebased, võivad rümbast lihatüki näpata ja see selgitaks puuduvaid elundeid. Kärbsed ja nende vastsed söövad seejärel pehmemaid kehaosi, näiteks suguelundeid ja keeli, jättes haavadest täpse ja kirurgilise mulje.
Päikese käes lebav surnukeha rebeneb, kusjuures rebendid jätavad mulje nagu oleksid need skalpelliga tehtud. Kogunenud vere tarbivad ära vastsed. Kõige tipuks filmis Arkansase šerif Herb Marshall päikese käes lagunevat veisekorjust, tõestades, et lõpptulemus on taoliste vigastustega väga sarnane.

Saladus, mida peidavad endas sebrad

Pixabay

Aafrika savannides kihutavad galoppi mustvalged loomad, nende unikaalne karvkate päikese käes säramas. Aga milleks sebradele need triibud vajalikud on? Pikka aega on teadlased pakkunud välja hüpoteese, et neid kasutatakse kas maskeeringuks või kiskjate segadusseajamiseks.
Calgary ja Kalifornia ülikoolis teadlased on teinud katseid, mõõtes vahemaid, mille pealt röövloomad ja sebrad ise suudavad erinevatel kellaaegadel triipusid eristada. Nende avastused erinesid sellest, mida paljud teadlased ootasid.

Näiteks ei saa sebra triipusid kuigi tõhusalt maskeeringuks kasutada. Isegi kui lõvid neid ei näe, tunnevad nad selle asemel loomade lõhna. Katse näitas, et triipe on raske eristada rohkem kui 50 meetri kauguselt päevavalges või 30 meetri kauguselt hämaruses, mil kiskjad aktiivselt tegutsevad.
Kuuvalguseta öödel on kõigil loomadel triipude nägemisega raskusi rohkem kui 9 meetri kauguselt, mis näitab, et puude või kõrge rohuga kokkusulamisel on nad üsna kasutud. Lisaks märkaksid lõvid lagedates piirkondades sebra siluetti sama lihtsalt nagu teiste kariloomade, näiteks pühvlite või hirvede, oma. Nii et milleks triipe siis tegelikult kasutatakse?

Selle asemel, et leopardeid või lõvisid eemale peletada, aitavad triibud efektiivselt kaitsta hoopis ühe teise vaenlase – nimelt verdimevate kärbeste vastu. Kitsaste triipudega mustri tõttu on sebrad putukate jaoks ebameeldivad, kuna valguslained põrkuvad nende kasukalt tagasi.
Ühes teises uuringus tõestati, et kärbsed eelistavad just valguslainete põrkumise tõttu tumedat värvi hobuseid valgetele. Ja nii selgubki, et sebrade siksakilised triibud aitavad neil võidelda verdimeva vaenlase vastu.