Kilekott eksitab kilpkonni toidulõhnaga


Kilekott eksitab kilpkonni toidulõhnaga
Kilpkonnasid tõmbab plastiku suunas lõhna tõttuFoto: Raivo Tasso, MAALEHT/RAIVO TASSO

USA teadlased tegid kindlaks, et plastikmaterjalid ei ole merikilpkonnadele ohtlikud mitte üksnes seetõttu, et näevad välja millimallikate sarnased, vaid ka nende lõhna tajuvad kilpkonnad teistsugusena.

Kilpkonnad tunnetavad plastikust eralduvat lõhna toidulõhnana, seetõttu on nad nii altid ka plastikut sööma. Põhjuseks on asjaolu, et merepõhja vajunud plastmaterjalile hakkavad omakorda eluaset sisse seadma mikroobid, vetikad ja väiksemat sorti veeloomad, keda kilpkonn tajub toiduna. Ka kaladele ja merelindudele on see magnetiks.

"Ujuva või mere põhja vajunud plastiku eraldatud lõhnad on merikilpkonnadele "haistmislõks", ütles dr Joseph Pfaller Florida ülikoolist Gainesville'is. "Ookeanis seisnud plastikul tekib lõhn, millest kilpkonnad on huvitatud ja mis neid meelitab," ütles ta.

Ajakirjas Current Biology avaldatud leiud põhinevad eksperimendil, milles osales 15 vangistuses kasvatatud noort merikilpkonna. Teadlased vallandasid õhus leiduvad lõhnad veemahuti kohal ja salvestasid kaamerate abil kilpkonnade reaktsioone. Loomad reageerisid õhku eraldatud plastide lõhnadele samamoodi nagu oma harjumuspärase toidu, näiteks kala ja krevettide lõhna peale.