LOODUS ÜLLATAB: karud võivad olla lausa hämmastavalt mitmekülgsed armastajad

 (2)
LOODUS ÜLLATAB: karud võivad olla lausa hämmastavalt mitmekülgsed armastajad
Foto: MorgueFile

Kuna senini on teated suuseksiga tegelevatest loomadest suhteliselt harvad, hämmastas loomateadlasi vaatepilt kahest isasest pruunkarust, kes just sellist seksimisviisi harrastasid. Nüüd huvitab teadlasi, kas kahe pruunkaru taolise käitumise põhjus võib olla enneaegses emast ilmajäämises.

Eneserahuldamine ja muu seksuaalne tegevus, mille eesmärk ei ole otseselt järglaste saamine, on imetajatel küllaltki haruldane. Kuulsamad eneserahuldajad loomariigis on okassiga, morsk, oravad, delfiinid ja Adelie pingviinid. Neist kaks viimast ei pea vahel paljuks seksida isegi surnud liigikaaslastega. Suuseksi harrastajatena on dokumenteeritud vaid mõned nahkhiireliigid ja inimahvid.

Krakowis asuva Poola Teaduste Akadeemia teadlastegrupp on mitmeid aastaid jälginud kahte koos elavat isast pruunkaru, kes tegelevad korrapäraselt suuseksiga. Tegemist on esimese dokumenteeritud juhtumiga vangistuses elavate pruunkarude puhul. Seksilembesed isakarud elavad Horvaatias Kuterevo varjupaigas, kuhu 2003. aastal sündinud ja pealtselt orvuks jäänud karupojad elama viidi.

Teadlased märkasid, et karud tegelesid suuseksiga mitu korda päevas ja seda aastaid. Akt kestis tavaliselt ühest minutist kuni nelja minutini.

Lisaks panid teadlased tähele, et karudel oli kujunenud rituaal - karudest suurem ja vanem oli alati see, kellele noorema poolt suuseksi tehti, mitte kunagi vastupidi. Noorem ja väiksem karu oli alati ka alustaja, kes lähenes suuremale tavaliselt sel ajal, kui too pikutas asendis, et osa kõhtu oli näha. Suuseks lõppes alati ejakulatsiooniga. Akti lõppedes lükkas suurem karu väiksema eemale või keeras ennast ümber. Suuseks jäigi karude pea igapäevaseks tegevuseks ja see jätkus ka 2010. aastal, peale emase karu kohaletoomist.

Seotud lood:

Teadlaste oletuste kohaselt peitub karude sellise käitumise põhjus liiga varajases emast ilmajäämises. Emakaru puudumine ei jätnud neid ilma üksnes piimaga saadavatest vajalikest toitainetest vaid ka emotsionaalsest sidemest ja toetusest. Liiga varajane emast ilmajäämine on põhjus, miks mõned orvuks jäänud karupojad imevad oma õdede-vendade käppa või kõrvu - see on neil väljakujunenud asendustegevus.

Lõppkokkuvõttes nentis teadlastegrup, et kahe karu seksuaalne tegevus jätkus mitmeid aastaid seetõttu, et see oli mõlema jaoks rahuldustpakkuv.

Allikad: Zoo Biology ja IflScinece