Loomad tekitavad segadust teedel ja linnas: millal tasub autoroolis eriti ettevaatlik olla?

 (2)
Loomad tekitavad segadust teedel ja linnas: millal tasub autoroolis eriti ettevaatlik olla?
Shutterstock

Looduses toimub just praegu iga-aastane põdraränne ehk käes on aeg, mil põdralehmad ajavad pärast uute vasikate sündi eelmise aasta mullikad enda juurest ära. Noored loomad on segaduses ja võivad tekitada ohtlikke olukordi nii linnades kui ka maanteedel. Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) palub inimestel jääda rahulikuks ja anda eksinud loomadest märku.

„Ema juurest minema aetud mullikad pole veel harjunud omapäi hakkama saama ja jooksevad ringi nagu peata kanad!“, ütles ELL juhatuse liige Kadri Võrel ja lisas, et siin võiksid inimesed end loomadega samastada, sest ootamatutesse olukordadesse sattudes ei saa me ju isegi esialgu eriti hästi hakkama.

ELL Loomapääste Grupi tööd juhtiva Heiki Valneri sõnul soodustab metsloomadega kohtumisi ka metsaraie ja loomade põlistele elupaikadele laienenud linnad. „Loomadel, lindudel ja roomajatel pole lihtsalt kuskile minna.“

ELL soovitab autojuhtidel vältida kindlasti signaalitamist, sest võõras heli ajab looma veel rohkem paanikasse ning ta võib käituda täiesti ettearvamatult. Suurloomade puhul on see eriti oluline, sest ootamatult tee peale hüpanud loom võib avarii põhjustades kujutada endas ohtu ka inimesele endale. Vigastatud või linna eksinud looma leidmisel palub ELL helistada Päästeameti numbril 112, Keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313 või Loomakaitse Liidu nõuandeliinil 53 230 230.

Seotud lood:

Mis toimub looduses?

  • Mai-juuni. Põdralehmad ajavad mullikad minema.
  • Juuli-august. Metskitsede jooksuaeg
  • September-oktoober. Põtrade jooksuaeg
  • 1.juuni – 31.detsember. Metskitsede jahihooaeg
  • 1.september – 31.jaanuar. Punahirvede jahihooaeg
  • 15.september – 15.detsember. Põdrajahi hooaeg
  • 1.oktoober – 15.detsember. Põtrade ajujaht
  • 1.oktoober – 31.detsember. Metskitsede ajujaht

Metsloomadega juhtub enim õnnetusi just päikesetõusu ja -loojangu ajal. Ole ettevaatlik!