Müsteerium: miks Iirimaal mitte ühtegi madu ei ole?

 (8)
Müsteerium: miks Iirimaal mitte ühtegi madu ei ole?
Pixabay

Iirimaal ei ela madusid. Legendi järgi olevat püha Patrick nii võimas ja tema usk niivõrd tugev, et kunagi suutis ta pelgalt oma mõttejõu abil kõik Iirimaal elanud maod vette suunata ja roomajad ujusid Iirimaa aladelt välja. See on küll muljetavaldav, kuid nii see ilmselt tegelikult ei olnud. Miks Iirimaal siis ühtegi madu ei kohta?

Selgub, et tegelikult ei ole Irimaal kunagi ühtegi madu olnud. Seda üsnagi sarnastel põhjustel nagu ka Hawaiil, Islandil, Uus-Meremaal, Gröönimaal või Antarktikas.

Kauges minevikus, kui Iirimaa veel suure mandrilaamaga ühendatud oli, valitses karge jääaeg, mis külmaverelised roomajad sealt kaugele eemale hoidis. Kui jääaeg umbkaudu kümme tuhat aastat tagasi lõppes, jõudis veelgi rohkem liustike sulamisel tekkinud külma vett Iirimaa aladele. Nii oli see tol ajal roomajate jaoks kättesaamatu ja tänapäeval on vahemaa juba ületamatu.

Teised loomad, nagu metssead, ilvesed, pruunkarud ja nende seas ka ainsad roomajad - sisalikud, suutsid saare ja Euroopa mandri vahelise ala küll ületada, kuid maod magasid oma võimaluse maha.

Allikas: mentalfloss.com