Ornitoloogiaühing kogub andmeid: kui märkad teel hukkunud lindu, anna sellest teada!

Mida teha, et kokkupõrkeid vältida?
Ornitoloogiaühing kogub andmeid: kui märkad teel hukkunud lindu, anna sellest teada!
Pixabay

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub autojuhte, rattureid ja jalakäijaid märkama ja teada andma teedel hukkunud lindudest, et välja selgitada liikluses hukka saamise mõju meie linnustikule. Andmete kogumine kestab hilissügiseni.

Aasta linnu veebilehel on avatud kaardirakendus, kuhu saab sisestada hukkunud linnu leidmise koha, aja ning liigi või kirjelduse. Ornitoloogiaühing kogub andmeid novembri alguseni ning teeb vaatlustest kokkuvõtte, mis aitab täpsustada liikluse mõju Eesti linnustikule.

"Käesoleva aasta lind öösorr on üks sageli teedel hukkuvatest linnuliikidest, sest ta käib sõiduteedel toitumas ja puhkamas. Öösorr aga ei ole ainuke ja teedel hukkub ka teisi linde. Seetõttu soovimegi välja selgitada liikluse mõju öösorrile ja ka teistele linnuliikidele," selgitab aasta linnu projekti meeskonna liige Renno Nellis.

LOE VEEL | Mis lind on 2019. aasta linnuliigiks valitud omapärase nimega öösorr?

Nellis lisas, et üle-eestilist esinduslikku andmestikku teedel hukkunud lindudest ei ole varem kogutud. "Üldjuhul registreeritakse lindude ja loomadega kokkupõrked, kui on tekkinud oluline varaline kahju või on inimesed kannatada saanud. Linnuvaatlejad on registreerinud juhuleide, kuid järelduste tegemiseks on andmeid liiga vähe. Liikluskoormus on üha kasvanud ja eeldatavalt muutub liikluse mõju elusloodusele järjest olulisemaks ka Eestis," põhjendas Nellis ettevõtmise vajalikkust.

Aasta linnu projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.