SOOVITUSED | Kuidas talvel linde õigesti toita?

 (1)
SOOVITUSED | Kuidas talvel linde õigesti toita?
Pixabay

Talveaeg on käes ja paks lumi maas, mistõttu tasuks linnastunud looduse- ja linnusõpradele meelde tuletada, mida peaks silmas pidama talvel lindude toitmisel. Soovitused aitas üles loetleda Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna spetsialist Olavi Vainu.

Aialindude põhitoit tuleb loodusest ja inimese poolt antav on neile vaid täiendavaks toiduks, mida ei pea tingimata andma. Meile talveks kohale jäävad linnud on kohastunud loodusest ise toitu leidma ja need linnuliigid, kes ei ole meie talvega kohastunud, rändavad soojematele aladele.

Aialindude toitmine pole neile ohtlik, kui seda õigesti teha - lisasöötmine võib raskematel talvedel oluliselt tõsta siinsete lindude ellujäämist. Õige aeg toitmisega alustamiseks on juba siis, kui kestev püsiv külm ja/või lumikate on saabunud ehk teisisõnu siis, kui korralik talv on kätte jõudnud. Kui toitmisega alustada liiga vara (näiteks sügisel), võib see rändele veel mitte asunud linde meelitada kohale jääma.

Kui kord on juba lindude toitmisega alustatud, ei tohi seda kergekäeliselt pooleli jätta, sest kohale meelitatud linnud võivad loodusest toidu hankimisel hätta jääda, kui nad ühel päeval keset külma talve enam tavapärasest kohast toitu eest ei leia. Kui tõesti peab juba alustatud toitmise mingil põhjusel katkestama, tuleb seda teha järk-järgult toidu kogust vähendades, et linnud harjuksid mujalt loodusest toitu hankima.
Toitmise võib lõpetada kevadel, siis, kui püsivad külmad on juba möödas, kuid kindlasti hiljemalt aprilli esimesel poolel.

Seotud lood:

Mida lindudele pakkuda?

Hea ja õige toit on paljutele liikidele traditsiooniline tihasepekk või rasv, samuti sobivad igasugused seemned - näiteks päevalilleseemned. Oluline on, et sööt oleks maitsestamata ja ei oleks riknenud. Mingil juhul ei tohi see olla soolane või vürtsikas. Mõned liigid, nagu näiteks rästad, söövad hea meelega ka puu- ja köögivilju. Samuti sobivad lemmikloomapoest hangitud spetsiaalsed lindude segud.

Kuidas käituda luikede ja partidega?

Pixabay

Senine pehme talv ja jäävaba meri on võimaldanud tuhandetel veelindudel meie vetel paigal püsida. Viimasel ajal saabunud külma tõttu on veekogud kiiresti jäätuma hakanud ja laienev jääkate sunnib nüüd veelinde lõuna ja lääne poole soojematele vetele rändele asuma. See kõik on asjade loomulik käik ja rändamine on lindudel aastatuhandete jooksul välja kujunenud. Loodusest ja lindudest hooliv inimene ei tohi sellele vahele segada.

Oluline on veelinde mitte hakata saiaga söötma. See vähendab veelindudel rändeinstinkti ja samas jäävad külmade jätkudes veelinnud ikkagi hätta, kui kõik veekogud kinni külmuvad. Kui mõni väike veeala jääbki kusagil jäävabaks, ei suuda sinna toiduga meelitatud suur hulk luiki ennast ära toita ja ammugi ei suuda seda teha ka inimene. Lisaks sellele on toitmiseks kõige sagedamini kasutatav sai veelindudele täiesti sobimatu toit, mis rikub nende seedeorganid.