Tõsine oht või puhas kuulujutt? Mis juhtub siis, kui lind õhus lennukiga kokku põrkab?

 (1)
Tõsine oht või puhas kuulujutt? Mis juhtub siis, kui lind õhus lennukiga kokku põrkab?
Shutterstock

Tuleb välja, et muretsemiseks on siiski põhjust. Linnud kujutavad endast õhusõidukitele tõsist ohtu ja on põhjustanud sunnitud hädamaandumisi ning mõnel juhul ka lennuõnnetusi. Vaatame, miks ja millal need kokkupõrked nii ohtlikud on.

Lindudega kokkupõrked toimuvad tavaliselt siis, kui lennukid lendavad madalal – alla 3000 m – olles tavaliselt kas õhku tõusmas või parasjagu maandumas. Enamik kokkupõrgetest toimub umbes 1000 m kõrgusel, ent teadaolevalt on neid esinenud isegi tüüpilisel lennukõrgusel, 10 000 m maapinnast.

Lennuameti andmetel oli 2013. aastal lindudega kokkupõrgete arv 2467. Nende statistika järgi olid pääsuke, naerukajakas ja põldlõoke kõige levinumad linnuliigid, mis olid seotud õhusõidukitega toimunud kokkupõrgetega.

Mis juhtub siis, kui lind lennukit tabab?

Ameerika Ühendriikide lindudega kokkupõrgete komitee arvutuste kohaselt tekitab 5,4 kg kaaluv Kanada hani, kes tabab kiirusel 241 km/h lendavat lennukit, samaväärse jõu nagu 3 meetri kõrguselt pillatav 454-kilogrammine raskus.

Seotud lood:

Lisaks linnu suurusele võib kokkupõrke tõsidus sõltuda ka sellest, kuhu see lennukit tabab. Kui lind imetakse mootorisse, peatab see kahtlemata mootori töö. Lennukid suudavad lennata ka ühe mootoriga ja hõljuda juhul, kui kumbki mootoritest ei reageeri. Olenevalt piloodi oskusest peaks ta suutma lennukiga kusagil ohutult maanduda, ehkki see on reisijatele äärmiselt ebamugav.

Kui lind tabab tuuleklaasi, kokpiti katust, kere või isegi lennuki tiiba, võib see tekitada augu ja häirida õhurõhu taset lennukis. See võib põhjustada kõrguse kaotuse, rikked elektrisüsteemis või teistes lennuks eluliselt vajalikes süsteemides. Ka sel puhul sõltub kõik piloodi oskusest lennukiga kiiresti ja turvaliselt maanduda.

Milliseid ettevaatusabinõusid kasutatakse?

Kaasaegsed lennukid on ehitatud lindudega kokkupõrgete tagajärgedega toime tulema. Tootmise ajal tulistavad insenerid spetsiaalselt ehitatud kahurist kanarümpadega lennuki pihta, kontrollides nii selle ehituslikku tugevust.

Igast linnuga kokkupõrkest teavitatakse Lennuametit, kus märgitakse üles, millise õhusõiduki ja mis liiki linnuga see seotud oli. Lennujaamad võtavad arvesse ka lindude pesitsusharjumused, mistõttu need ehitatakse tihti suurtest puuderühmadest eemale.

Allikas: mirror.co.uk