Ekspert annab nõu: mida teha koeraga siis, kui õues on külm ja libe?


Ekspert annab nõu: mida teha koeraga siis, kui õues on külm ja libe?
Pixabay

Talvisel ajal on mõnus tubaseid tegevusi harrastada ja vaadata läbi akna, kuidas väljas külmetab. Lemmikloomadel võib aga toas igav hakata, kui külmade ilmade tõttu ei taha pikki jalutuskäike ette võtta. On olemas mänguasjad, millega looma lõbustada, kuid teisigi nippe. KIKA Eesti juht Ksenia German soovitab lemmikule ka kodustes tingimustes palju tähelepanu pöörata.


Tee koeraga koos trenni. Lisaks õues jalutamisele ja jooksmisele annab ka siseruumides koeraga trenni teha. Koerale võib õpetada trikke, mängida palli, õpetada hüppeid (selleks oleks vaja mingit pikka pulka, et n-ö kõrgushüpet harjutada) või roomamist/rullimist harjutada. Lisaks on olemas koerajooga (ing k doga), mis aitab lemmikuga paremini harmoniseerida. Ka koerale on võimalik õpetada venitamist ja sirutamist!

Peituse mängimine. Lapsepõlve lemmikmäng, mida on ka koeraga võimalik teha. Lisaks on üks võimalus peita kodus erinevatesse kohtadesse snäkke ja toitu, mida koer peab üles leidma. Selle asemel, et toidukauss alati ühes kohas hoida, võib harjutada koera toitu otsima – ka vabas looduses peab loom toidu leidmise nimel vaeva nägema, see on loomulik.

Ka mänguasjade puhul võib peituse mängimine olla koera jaoks hea treening. Seda nimetatakse ninatööks, mille puhul on eriti efektiivsed lõhnastatud mänguasjad, aga igasugused aromatiseeritud esemed/toidud toimivad efektiivselt asjade peitmisel. Ninatöö eesmärk on õpetada koeri tuvastama, otsima ja näitama sihtmärklõhna allikat. Sedasi saab neljajalgne sõber olla tulevikus toeks kadunud asjade otsimisel, nagu seda tehakse ka kadunud inimeste otsingutel politseioperatsioonide käigus.

Seotud lood:

Kaasa oma neljajalgne majapidamistöödesse. Koristamisel võiks ta ju suureks abiks olla, näiteks mänguasjade koristamisel või pessu minevate riiete kokkukorjamisel.

Lisaks sellele on olemas palju erinevaid mänguasju, kuid ka nende puhul tuleb silmas pidada mõningaid asju:

• Väldi lelusid, mis võivad põhjustada lämbumisohtu. Pea silmas, et mänguasi oleks koera suurusele ja kaalule vastav.

• Koer võib ühest mänguasjast kiiresti tüdineda, sestap peaks need vahelduma, et nad oleks pidevas rotatsioonis. Lisaks on alati võimalus lasta fantaasial lennata ja teha ise mõni tore mänguasi.

• Soovituslik on teha mänguala või mänguasjakast, kuhu lemmik saab hõlpsasti ligi ja kus ta saab lõbustada end tundide kaupa ka siis, kui omanik on kodust ära.

Lemmikloomapoodidest on võimalik leida nii kummist närimismänguasju, piparmündilõhnalisi pesapalle kui ka koera dresseerimise mänguasju nagu näiteks riidest hiir.

Koeraga tegelemine on iga peremehe ja -naise kohustus. Kui koer on omapäi ja kasvatamata, võivad tagajärjed olla kurvad. Teisalt võib ka vale kasvatus olla ootamatute tagajärgedega. Äsja meediast läbi käinud endise meistersportlase Viiu Rebase surm näitas, et koera rünnak võib saatuslikuks saada ka koera omanikule. Pole küll teada, kas agressiivsuse põhjuseks oli näiteks oma toidu kaitsmine, ebastabiilne seisund või midagi muud, kuid meeles tasub pidada, et ükski koera ei sünni kurjana. Hästikasvatatud koer, olenemata tõust, on inimesele ohutu ja tõelise parima sõbra eest, kuid selleks tuleb neljajalgsega ka piisavalt tegeleda.

Iga koeraomanik peaks endalt küsima – kas lubad endale seda, et koer lamab maas ja ei tee midagi või tegeled temaga, et parim sõber oleks õnnelik?