Ekspert tuleb appi | Mida teha? 5 halba käitumisharjumust, mida koeraomanikud oma koerale pahatihti ise õpetavad


Ekspert tuleb appi | Mida teha? 5 halba käitumisharjumust, mida koeraomanikud oma koerale pahatihti ise õpetavad
Pixabay

Me kõik püüame oma lemmikloomadele olla parimad võimalikud omanikud, kuid loomad on loomad ja loomariigis käib elu pisut teistmoodi, kui meie maailmas. Seetõttu õpetame me sageli oma koertele ise mõned halvad käitumisharjumused, mis meid hiljem hulluks ajavad. Need halvad harjumused saavad mustriteks, millest hiljem on keeruline lahti saada. Millised on 5 käitumisharjumust, mida oma koerale sageli alateadlikult õpetame? Kuidas neid vältida?

Aja jooksul juurdunud ja välja kujunenud käitumismustrite ümber õpetamine on keeruline ja võtab aega. See on võimalik, kuid selleks tasub varuda kannatust. Kui sinu koer on ära õppinud, et söögilaua ääres vingumise ja mangumise peale poetatakse talle igakord head ja paremat, siis sellise välja kujunenud käitumismustri ümber õpetamisel tasub säilitada külma närvi ja varuda aega. Halvad käitumisharjumused võivad kujuneda kiiresti ning mõnikord piisab vaid paarist korrast, kui koer selle juba omandab, kuid nende ümber õpetamine võtab sageli mitu korda kauem aega. Allpool on välja toodud mõned kõige sagedasemad probleemid, millega koeraomanikud igapäevaelus kokku puutuvad. Need on probleemid, mille oleme ise oma lemmikule alateadlikult õpetanud. Kuidas neist lahti saada?

Üles hüppamine

Shutterstock
Seotud lood:

Üles hüppamine tundub algul väga armas, kuid suure tõenäosusega hakkab see sind aja jooksul häirima. Esialgu tundub väikene kutsikas, kes saba liputades tervitama tuleb ja oma suured käpad sinu najale toetab, imearmas. Koer, kes üles hüppab, näitab selgelt välja oma kiindumust ja armastust ja me naudime seda tähelepanu. See on südantsoojendav, mistõttu julgustame läbi naeru ja positiivse kehakeele koera veelgi enam hüppama. Aja jooksul õpib koer, et selline käitumine on meile meelepärane. Üsna pea see aga muutub. Olgu selleks muutuseks kutsikaeast välja kasvav koer, uued siidisukad, pisikene beebi, vigastus või koera sopased käpad, kuid äkitselt ei paku meile üles hüppamine enam rõõmu. Üles hüppamine ei ole pelgalt ebameeldiv, vaid mõnes olukorras võib see osutuda lausa ohtlikuks.

Mida teha?

Selle käitumismustri murdmine võtab aega ja ei ole nii lihtne, kui see esmapilgul tundub. Üles hüppamisega nõuab koer sinu tähelepanu, mistõttu nüüd, kui sa soovid seda käitumismustrit murda, siis lõpeta igasugune tähelepanu osutamine. Ka negatiivne reaktsioon on tähelepanu. Ignoreeri koera. Ära pööra talle tählepanu ka siis, kui ta sinu najal keksib, vaid oota hetke, mil ta loobub ja korraks rahuneb. Oota, kuni koeral on neli käppa maas ja alles siis anna talle tema soovitud tähelepanu. See hetk võib kesta tõesti vaid sekundi, kuid leia see. Kui ta sinu tähelepanu peale taas elavneb ja üles hüppama hakkab, siis pööra selg ja korda sama. Ignoreeri ja oota, kuni koer rahuneb.