HOIATUS | Loom ei ole hea jõulukink!

 (1)
HOIATUS | Loom ei ole hea jõulukink!
Foto: Shutterstock

Jõulupühade eel palub Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) inimestel loomi mitte kingituseks valida. Aastateks kingisaaja kõrvale jääv kiisupoeg või kutsikas võib tunduda väga erilise tähelepanuavaldusena, kuid ilma eelneva kokkuleppeta teeb taoline mõtlematu „kingitus“ pigem kurja kui head.

„Looma ei tohi kunagi võtta hetkeemotsiooni ajel või kinkida inimesele, kes pole selleks valmis. Lemmiku kojutoomine eeldab senise elu ümberkorraldamist ja sellepärast on äärmiselt vastutustundetu taolist „elusat kingitust“ kellegile peale suruda“, ütles ELL Harjumaa piirkonnajuht Katrin Lehtveer.

"Filmidest jääb teinekord kahjuks mulje nagu oleks loom pühade ajal südantsoojendav ja parim kingitus. Tegelikkuses võib taoline tegu aga lihast ja luust „kingitusele“ kaasa tuua vaid traagilisi tagajärgi!“, on ELL Lõuna-Eesti regioonijuht Kristi Metsa veendunud. „Loomakaitse liidu hoole alla on aastate jooksul jõudnud üsna palju taolisi mittesoovitud kingitusi, kellele on vaja siis uusi kodusid otsima hakata. Seda kõike saab vältida!“

Looma kinkimine on äärmiselt mõtlematu ja vastutustundetu tegu, sest kingisaajale ei anta isegi võimalust kõike põhjalikult läbi mõelda. Seetõttu võib tekkida olukord, et uue kodu mitteleidmisel inimese moraalinormidest lähtuvalt uus asunik kas lihtsalt hukatakse või hüljatakse.

Nii mõnedki emad ja isad soovivad looma kinkida oma lapsele. Sellega paraku luuakse ettekujutus elusloomast, kui järjekordsest mänguasjast, millest võib peagi tüdineda. Lisaks poleks ka kõige tublim ning osavõtlikum laps võimeline tagama loomale eluks vajalikke tingimusi. Seetõttu peavad vanemad lapsele lemmikut kinkides endale alati üheselt teadvustama, et tegelikult jääb loom eelkõige ikkagi nende vastutusele.

Loomaomanikuks hakkamisel peab arvestama kõikide kaasnevate kohustuste, sealhulgas ka rahaliste kulutustega ja ka sellega, et loomaga tegelemiseks tuleb leida piisavalt aega. Lemmikloomaga ollakse seotud pikki aastaid ning ta vajab kogu elu vältel armastust, tähelepanu ja pühendumist. Neid tõsiseiku loomade kinkijad mõistagi eiravad.