Koer, kass, hamster: leiame lahendused peamistele lemmikloomaomanike probleemidele


Koer, kass, hamster: leiame lahendused peamistele lemmikloomaomanike probleemidele
Pixabay

Lemmikloomaomanikena on meil palju murekohti, millega võib-olla alati ei oskagi midagi kohe ette võtta. Vaatame, mis on peamised ja sagedased probleemid ning leiame ekspertide abiga neile vastused.

Kass

Probleem: Kass ei taha liivakasti kasutada

Miks ta seda teeb: Võib-olla üritab ta öelda, et talle ei meeldi liiv või kast ise. Või tahab ta lihtsalt roojamiseks eraldi kohta.

Mida ette võtta: Katseta. “Kui kastil on kate, vaata, kuidas ta reageerib katmata kastile,” ütleb Szabo. “Mõnele kassile ei meeldi suletud ruumis olla ja mõned vihkavad erinevate liivade lõhna või tolmu. “Proovi muuta ka kasti asukohta. Kui see paikneb külmas paigas või mürategeva seadme kõrval, võib su kass end seal ebamugavalt tunda. Kui kõik muu ebaõnnestub, hangi kaks kasti – kummagi funktsiooni jaoks oma. Kindlasti puhasta neid sageli ja hoolikalt, sooja veega ja ilma seebita (lõhn võib olla üheks segavaks teguriks).

Probleem: Kass loobib toitu köögipõrandale

Miks ta seda teeb: Kiisu võib märku anda, et talle ei meeldi tema kauss. “Kui see on valmistatud plastikust, on tal õigus,” ütleb loomaraamatute autor Julia Szabo. “Plastik hoiab kinni baktereid ning annab toidule ja veele ebameeldiva maitse.” Siiski on ka võimalik, et ta lihtsalt mängib oma toiduga.

Mida ette võtta: “Vaheta plastik välja roostevaba terasesest või portselanist toidukausi vastu,” soovitab Szabo. Kui see ei mõju, proovi teistsuguse toidu või sügavama kausiga. Või mängi enne söögiaega kassiga, et pakkuda talle tegevust ja tekitada isu.

Seotud lood:

Probleem: Kass kriimustab külalist või ajutist hoidjat

Miks ta seda teeb: Enamik kasse ründab üksnes siis, kui neid provotseeritakse. Nii et ilmselt valab sinu kass, kes on pahas tujus, kuna sul jätkus jultumust lahkuda, oma viha liiga pealetükkiva hoidja peale välja.

Mida ette võtta: “Tutvusta külalist aeglaselt oma lemmikule, nii et kass tunneks end temaga puhkuse ajal koos olles mugavamalt,” soovitab Kathy Kwieran. Hoidja ei tohiks ise looma silitada või teda sülle võtta, vaid peaks laskma kassil endale läheneda.

Probleem: Kass näub öösiti

Miks ta seda teeb: “Kui see on vanem kass, peaks laskma loomaarstil ta kilpnääret kontrollida. Öised häälitsused on üks märk hüpertüreoosist,” ütleb Utah’ loomaarst Patti Iampietro. “Vananev lemmikloom võib kaotada teatud kognitiivsed võimed,” selgitab Pennsylvania loomaarst Edward Moser. “Vanemad loomad muutuvad öösiti rahutumaks." Muude põhjuste hulka võivad kuuluda asjad, mis kassi provotseerivad, muutus ta igapäevases rutiinis või keskkonnas, või igavus. Ja kui su kassi pole steriliseeritud või kastreeritud, võivad need olla öised paaritushüüded. Selliste häälitsuste kuuldavaletoomiseks piisab vaid maja ümber liikuvast võõrast kassist.

Mida ette võtta: Kui motiiviks on paaritumine, steriliseeri või kastreeri oma kass. Kui mitte, kontrolli ta kilpnäärme seisundit lihtsa vereanalüüsi abil. Raviks on operatsioon, igapäevased ravimid või radioaktiivse joodi ravi. Samuti võib abiks olla muutused toitumises. “Antioksüdandid ja vitamiinid E ja C võivad aju vananemise ilminguid tagasi pöörata,” ütleb Moser. Kui meditsiinilised probleemid ja väljast tulevad häired on välistatud, on sul ilmselt tegemist kassiga, kes nõuab kell 3 öösel tähelepanu. Shain soovitab anda kassile mõned ainult öösel mängimiseks mõeldud lelud, enne kui teki alla poed. “See on tahtejõu test, mis nõuab terasest närve ja kassi ignoreerimist,” ütleb ta.

Probleem: Kass kraabib kõike

Miks ta seda teeb: “Kassid kraabivad oma territooriumi tähistamiseks ning küünte teritamiseks,” ütleb loomakaitseseltsi spetsialist Stephanie Shain.

Mida ette võtta: “Piira ajutiselt kassi juurdepääsu mööblile ja hangi talle uhke kratsimispuu,” soovitab Shain. “Mõned kassid armastavad sisalkiu või vaipkattega poste, paljude jaoks sobivad ka odavad papist postid. Samuti kraabivad kassid erinevalt. Mõned tahavad, et maas oleks midagi tasast, teistele meeldib end ülespoole sirutada.” Oluline on panna post otse mööblieseme kõrvale, mida kass hävitada üritab, kuni ta õpib, mida tohib kratsida ja mida mitte. Kui kass on postiga kohanenud, võid selle paigutada korteris kohta, kuhu see omaniku arvates kõige paremini sobib.