Kui lemmikloomal on kaaluprobleemid


Kui lemmikloomal on kaaluprobleemid
Hill's

Kurb tõsiasi on see, et enam kui 70 % koertest ja kassidest on vähemal või suuremal määral ülekaalulised, 50% neist rasvunud. Ülekaaluline loom kannatab vaikuses, sest vastupidiselt levinud arvamusele „paks ja õnnelik“ on selline loom tegelikult õnnetu.

Ülekaal ja rasvumine loomadel, nagu ka inimestel, ei ole pelgalt kosmeetiline probleem. Rasvumisega kaasneb riski suurenemine paljudesse haigustesse, sealhulgas liigesehaigused, südame-veresoonkonnahaigused, diabeet. Rasvkude ei ole lihtsalt mitteaktiivne isolatsioonimaterjal, vaid rasva teatakse üha enam kui endokriinorganit, sest see osaleb paljude hormoonide, põletikutekitajate ja ainevahetus mõjutavate ainete tootmises.

Hea uudis on see, et kaalu alandamine aitab neil loomadel saada tagasi õnnelikemaks ja kindlasti tervemateks. Nad muutuvad elavamaks, ei kannata nii palju valude ega emotsionaalsete häirete käes (German, A. J., S. L. Holden, et al. (2012). “Quality of life is reduced in obese dogs but improves after successful weight loss.” The Veterinary Journal 192 (3): 428–434.

Omanikke on kahjuks tihti raske veenda selles, et nende lemmikloom on ülekaaluline, aga kui see ka õnnestub, ning omanik nõustub tegelema oma lemmiku kaaluprobleemidega, siis ei ette võetav teekond lihtne. Kaalu alandamine lemmikloomal on sama keeruline kui inimestel ning nõuab väga ranget reeglitest kinnipidamist. Kõik algab õigest eesmärkkaaliust, õigest toiduvalikust, õigesti määratud toidunormist, millest ka kinni peetakse ning muidugi ka liikumisprogrammist. Paljud omanikud annavad alla ning tegelikult luhtub peaaegu 70% kaalulangetusprogrammidest — lemmikloomad kas ei saavuta soovitud kaalu või kui ka saavutavad, siis ei suuda seda püsivalt hoida. 

Seotud lood:

Aastaid on lemmikloomatoitude tootjad rääkinud, et kaalulangetusdieedi toimivad. Ja sama kaua on loomaarstid neile vastanud, et nende klientidel miskipärast tihti mitte
Kaalulangetusprogrammide ebaõnnestumisel on mitmeid põhjusi. Peamised tegurid on seotud loomaga (ei söö soovitatud toitu, on näljas ja nurub lisa), omanikuga (ei näe ülekaalulisuses probleemi, ei mõõda toitu täpselt tunneb ennast süüdlasena ja toidab looma üle), toiduga (liiga energiarikas, ei tekita küllastustunnet, pole piisavalt tõhus) ja ka loomaarstidega (ebamugav kliendile selgeks teha, et loom on ülekaaluline, raske määrata õiget eesmärkkaalu ja toitumisplaani; raske järgida)

Kas toidutootjad siis valetavad? EI, kõik need dieedid tõepoolest toimivad, aga soovitud tulemuste saamiseks peab väga rangelt jälgima kõiki etteantud juhiseid.

Kaalu alandamine on raske seetõttu, et evolutsiooni poolt on tugev surve kaitsta organismi keharasvade kao eest. Evolutsiooni käigus jäid ellu need isendid, kellel oli parem võime säilitada energiat rasvkoe näol. Sellel oli eelis aegadel kui ei saanud iial olla kindel kuna ja kui palju süüa saab. Kui organism kogub rasvkude, siis häälestub ta ümber selle säilitamisele ning mida rohkem rasva, seda alalhoidlikum organism selle säilitamisel on. Keha ei tee vahet tahtlikul kalorite vähendamisel ja võimalikul nälgimisel.

Selleks, et sellisest surnud ringist väljuda, on vaja organism ümber häälestada. On kindlaks tehtud, et ülekaalulise looma (ja ka inimese) geeniekspressioonid on teistsugused kui heas vormis organismidel. Me ei saa muuta geene, aga saame mõjutada seda, mil määral need geenid töötavad.

Geeniekspressiooni võime kujutada ette nagu lülitit, millega saame reguleerida voolu tugevust või hääle valjust. Geenid võivad olla kas alareguleeritud (töötada alakoormusega) või töötada täiskäigul.

Ülekaalulistel loomadel töötavad täiskäigul need geenid, mis on seotud rasvade säilitamisega ning ainevahetuse aeglustumisega, põletiku tekkega ja insuliini resistentsusega ning need geenid, mis kontrollivad isu, immuunsust, rasvade, aminohapete ja glükoosi ainevahetust on alareguleeritud. Heas vormis organismil toimib kõik täpselt vastupidi.

Kas ja kuidas me saaksime lüliti pöörata õigesse suunda? Jah saame ning see on võimalik õigete toitainete kombinatsioonide valimisega.

Kas on olemas lemmikloomatoitu, mis tõepoolest töötaks reaalsetes klientide reaalsetes tingimustes, mitte ainult väga kontrollitud tingimusest lemmikloomade toitumiskeksustes või väga rangelt juhistest kinni pidavate omanike puhul? JAH, on — Hill’s Pet Nutrition Metabolic Advanced Weight Solution koera ja kassitoidud on just sellisel põhimõttel koostatud toidud. Need toidud sisaldavad nn „supertoitaineid“ (näiteks kookosrasv, tomatid, linaseemned, porgandid), mis aitavad loomal kaalu alanemise käigus muuta oma geeniekspressioon „paksust“ „saledaks“.

Metabolic toidud on ideaalsed ka mitme loomaga kodudes. Need toidud ei vaja ülitäpset normide väljakaalumist, piisab mõõdutopsikuga mõõtmisest. Kõige tähtsam on see, et loomad ei tunne neid toite süües nälga, nad on küllastunud ning nad ei nuru toitu. Ja mis veel parem — kui loom on saavutanud oma ideaalkaalu, et pea ta toitu muutma. Ta võib jätkata sama toiduga, lihtsalt toidunorm on suurem ning nii on ka omanikul kergem jälgida, et loom püsiks vormis.