Kuidas loomaomanikuna eriolukorras käituda?

 (5)
Koerte Varjupaigas
Koer varjupaigasFoto: Hendrik Osula

Varjupaikade MTÜ-le helistavad inimesed, et uurida, kas koroonaviirus nakkab inimestelt loomadele ja vastupidi.
Järgnevalt mõned soovitused, kuidas käituda eriolukorras loomaomanikuna.

COVID-19 arvatakse olevat küll loomse algpäritoluga, kuid levib inimeselt inimesele ning nii WSAVA (Ülemaailmne väikeloomaveterinaaride assotsiatisoon) kui ka Global Veterinary Community - ühendus, mis liidab ligi 200 000 loomaarsti üle maailma - kinnitavad, et puudub hetkel oht, et lemmikloomad võiksid nakatuda või olla nakkusallikaks inimestele. Hong Kongis tuvastati koroonaviiruse patsiendi koeral 28. veebruaril nõrk positiivne tulemus koroonaviiruse osas. Hong Kongi koer ilmselt sai nakatunud inimeselt viiruse osakesi, aga viirus ei paljunenud tema hingamisteedes. Pole mingeid tõendeid, et koer oleks nakatunud COVID-19 haigusesse. Siiski rõhutatakse, et koroonaviirusesse nakatunud inimesed peaksid vältima kontakte lisaks inimesetele ka lemmikloomadega kuni me oleme viirust paremini tundma õppinud.

COVID-19 viirust ei tohiks segi ajada teiste koroonaviirustega, mis esinevad koertel ja kassidel ning ei kandu üle inimestele. Koerte koroonaviirus, mis võib põhjustada kõhulahtisust ja kasside koroonaviirus, mis võib põhjustada kasside infektsioosset peritoniiti (FIP), on mõlemad alfa-koroonaviirused. Koroonaviirus COVID-19 (SARS-Cov-2) kuulub beeta-koroonaviiruste hulka.

Seotud lood:

Milliseid ettevaatusabinõusid peaks kasutusele võtma?
Pane paika plaan olukorraks, kui haigestud või peaksid vajama hospitaliseerimist - kes tegeleb siis sinu lemmikloomadega? Võta ühendust sugulaste ja sõpradega.

Pange igaks-juhuks valmis loomade transpordiboksid, tarvikud ja paari nädala toiduvaru kui peaks tekkima vajadus loomade viimiseks mujale.

Vaata üle oma loomade vaktsiinid ja vajadusel külasta loomaarsti. Loomahotellid ei võta enda hoole alla kehtiva vaktsineeringuta loomi ning lisaks on hetkel Eestis liikvel väga tõsiste tagajärgededa koerte katk.

Kui su loom saab ravimeid, siis pane kõik need täpselt koos vajalike dooside ja manustamisjuhenditega kirja.

Kui su loomad ei ole veel kiibistatud ja registrisse kantud, siis nüüd on viimane aeg seda teha. Kontrolli registris olevate andmete korrektsust.

Kui oled nakatunud viirusega, peaksid võimaluse korral teised pereliikmed loomade eest hoolitsema. Kui elad üksinda, siis pese käsi enne ja peale oma looma katsumist ning proovi vältida musitamist, kaisutamist, ära lase loomal oma nägu lakkuda.

Allikas: varjupaik.ee

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!