Loomaarst Tiina Toomet jagab väärt nippe, kuidas aastavahetus paugukartliku lemmikloomaga üle elada


Loomaarst Tiina Toomet jagab väärt nippe, kuidas aastavahetus paugukartliku lemmikloomaga üle elada
Shutterstock

Aastavahetus on kohe käes ja ilutulestik on endiselt selle suursündmuse lahutamatuks osaks. Inimestele meeldib seda vaadata, kuid väga paljud loomad satuvad paukudest ja valgussähvatustest stressi või lausa paanikasse. Loomaarstid Tiina Toomet ja Sirli Rajas jagavad nippe, kuidas aastavahetus paugukartliku lemmikloomaga üle elada.

Ilutulestik ärritab lemmikloomi, mõjub keskkonda saastavalt ja on üsna mõttetu rahakulu, seetõttu püütakse juba mitmel pool ilutulestikule piire seada. On kohti, kus on lubatud paugutada vaid aastavahetusel või spetsiaalse loa alusel. Ainuüksi Soomes on juba 14 erinevat organisatsiooni esitanud kodanikualgatuse korras üleskutse, et keelataks ära mõningate ilutulestikurakettide kasutamine. Kampaania „Rakettidele piirid“ (Rajat räiskeelle) lubaks teatud ilutulestikurakette kasutada vaid professionaalidel, jättes need tavatarbijale kättesaamatuks.

Loomaomanike seas on palju neid, kelle jaoks on terve detsembrikuu tõsine õudusunenägu, sest lemmik satub iga päev kostuvatest paukudest lausa paanikasse. Kuidas oma koera aidata ja teda rahustada?

Toome välja mõned meetodid ja vahendid, kuidas koerte elu sel paugurohkel perioodil pisut kergemaks teha.

  • Ära vii looma välja ajal, mil on saluuti oodata.
  • Ole aastavahetusel koos temaga kodus.
  • Tee lemmikule mõnus pesa, mis oleks ohust (aknad) nii kaugel kui võimalik. Parim variant selleks on pealt kaetud puur, kui koer on puuriga harjunud. Selline pelgupaik võiks asuda maja või korteri keskel, kohas, kus on vaiksem ja kust valgusesähvatusi ei näe. Sageli otsib loom endale ise pelgupaiga kas vannitoas või voodi all. Kui ta seda teeb, siis lase tal seal olla.
  • Summuta pauke mõne teise heliga (meeldiv muusika, pesumasin/kuivati, blender, teler jne).
  • Enne eeldatavat ilutulestikku võib alustada lemmikmängu või anda midagi väga-väga head süüa – lootuses, et ülimalt keskendunud koer ehk ei märkagi ähvardavat ohtu.
  • Kui vähegi võimalik, tuleb ignoreerida koera hirmu. Mitte mingil juhul ei tohi temaga pahandada, sest see süvendab hirmu nii nagu ka ülevoolav lohutamine.
  • Kasuta erinevaid preparaate (vt. järgmisel lehel) helidehirmu vähendamiseks.
  • Paugukartuse raviks kasutatakse humaanmeditsiini ravimeid, millega ravitakse inimeste ärevushäireid. Nende jaoks on vaja veterinaari retsepti ja raviskeem peab olema läbi arutatud.
Seotud lood:

Kõigi nende ülaltoodud punktide järgimine oleks oluliselt kergem, kui saluut toimuks tõesti vaid aastavahetusel või kindlaks määratud ajal, kuid kahjuks lasevad inimesed neid terve detsembrikuu vältel. Seetõttu on kartliku koera omanikul raske pidevalt "lahinguvalmis" olla.

Kuna koera ei saa tõepoolest poolteist kuud vannitoas peidus hoida ning temaga tuleb ka igapäevaselt jalutada, siis hoia lemmiklooma alati rihma otsas. Kontrolli, et tema kiip töötaks ja koer oleks registritesse kantud ning tema andmed seal oleksid õiged. Registreid on kaks: Eesti Lemmikloomaregister ja kohalike omavalitsuste lemmikloomade register. Lisaks kiibile võiks koera kaelarihmal olla ka omaniku telefoninumber.

31.detsembri keskööl hoia oma loom toas!