Miks on kevadine karvahooldus ülioluline ja kuidas seda õigesti teha?

Koerajuuksur jagab nippe!
Miks on kevadine karvahooldus ülioluline ja kuidas seda õigesti teha?
Shutterstock

Kevad on jälle käes, mis tähendab, et tasub mõtlema hakata koera karva kevadisele süvahooldusele. Just nüüd on õige aeg puhastada oma lemmiku kasukas talvekarvast ning võtta ette üks korralik pesu. Kevadise karvahoolduse olulisusest räägib lähemalt oma ala spetsialist, koertesalongi omanik ja juuksur Kadi-Liis Säre.

Sa oled öelnud, et kevaditi külastab salongi rohkem rahvast kui tavaliselt. Miks on just kevad hea aeg koera karvale süvahoolduse tegemiseks?


Jah, tõepoolest, kevad on igas koertesalongis väga kiire aeg, sest ilmade soojenedes hakkavad koerad hirmsasti karva ajama.

Kuidas kevadine karvahooldus välja näeb? Millest peaks alustama ja milliseid protseduure tegema?


Ka suurte õue- ja ketikoerte karv vajab hooldamist, vastupidiselt siiani laialt levinud arvamusele, et hooldamine on karvale kahjulik. Must pulstis karv ei täida oma funktsiooni, milleks on kaitsta organismi alajahtumise ning ülekuumenemise eest. Üksnes hooldatud karv laseb palava ilmaga õhku läbi ja hoiab talvel külmaga sooja.

Kevadine karvahooldus ei tähenda ilmtingimata karva maha pügamist, vaid pigem vana talvekarva eemaldamist, korralikku pesu, et ka nahk saaks korralikult puhastatud. Ühtlasi loomulikult põhjalikku föönitamist, mille tulemuseks on nahani puhas pusavaba karv. Hoolduse käigus tuleb üle vaadata ka kõrvad, küüned ja hambad.

Kui tihti peaks sellist süvapuhastust koera karvale tegema ja kas seda saaks ka ise teha?

Seotud lood:


Seda küsitakse tegelikult väga sageli ning minu vastus on alati, et nii tihti kui vaja ja nii harva kui võimalik.

Õuekoertel võiks minimaalne hoolduste arv olla kaks korda aastas – kevadel talvekarva ja mustuse eemaldamine ning sügisel karva talveks ettevalmistav hooldus. Kahjuks on veel tänaselgi päeval levinud arusaam, et pesemine rikub koera karva. Ei riku see midagi, lihtsalt tuleb valida vahendeid. Koeri peaks pesema kindlasti ainult loomale mõeldud šampooniga ning alati tasub lugeda koostist – mida vähem on vahendites silikoone, parfüüme, parabeene jm ballasti, seda parem. Puhtama koostisega vahendid võivad olla küll pisut kallimad, kuid nende kvaliteet on parem, mis tähendab väiksemat kulu, kergemat hooldust ja kauakestvamat tulemust. Pestes karva ebakvaliteetsete ainetega (näiteks majapidamisseep, nõudepesuvahend, erinevad majapidamiskemikaalid, mida reklaamitakse kui kõikvõimsaid universaalseid puhastusvahendeid jne), võib sellele hoopis palju kahju teha – väga abrassiivsed vahendid tõmbavad karvast välja kogu loomuliku rasu ning karv muutub rabedaks, tuhmiks ja halvimal juhul tekivad lööbed. On olnud ka juhtumeid, kus koer kratsib end veriseks.

Loputa, loputa, loputa! Ja kui tundub, et kõik on puhas, siis loputa veel. Foto: Shutterstock

Väga oluline aspekt, millele koera võttes paraku tihti ei mõelda, on just hooldusprotseduuridega harjutamine. Ka õuekoeri, kes võib-olla kunagi toas käima ei hakka, tuleb kammimise, pesemise, katsumise ja muude selliste protseduuridega harjutada. Seda juhtub väga tihti, et salongi tuuakse juba mitmeaastane koer, kes tuleb eelseisva ürituse või koera enda sünnipäeva puhul kaunilt korda teha, kuid kes ei ole oma elus varem selliste protseduuridega kokku puutunud. Sellisele koerale on see väga stressirohke kogemus. Ta ei saa aru, kus ta on, miks ta seal on, kes need võõrad inimesed on, mis helid ja lõhnad tema ümber on. Tagatipuks pannakse ta lauale, vanni ja lülitatakse sisse puhur. See on paljudele koertele väga hirmutav või lausa talumatu kogemus. Koerale, kes on selliste protseduuridega harjunud ja kelle karva on regulaarselt hooldatud, on see igapäeva normaalne osa. Haruharva hooldust saavatele koertele on see vastupidi tohutu karistus millegi eest, mida nad ei mõista.

Parim, mis omanik ise teha saab, on harjutada koera harjamisega ja käppade katsumisega. Kindlasti tuleks koerale tutvustada ka pesuprotseduure ja fööni. Seda kõike tasub tasa ja targu alustada juba maast madalast ning positiivsete meetmetega. Tulemuseks on stressivaba koer, keda on lihtne käistleda.

Miks on regulaarne karvahooldus oluline ja mida tasub seejuures tähele panna?

Regulaarne karvahooldus on oluline eelkõige koera heaolu seisukohast.


•Pulstid “kasvavad” suuremaks väga kiiresti. Need hakkavad nahka sikutama ning muudavad seeläbi liikumise koerale valulikuks. Samuti hakkab nahk pulstis ja viltis karva all hauduma.

•Sõltuvalt tõust ja karvast võivad karvad hakata silma kasvama, tekitades sellega koerale suurt ebamugavust ning halvimatel juhtudel tugevaid silmakahjustusi.

•Ka hambad vajavad hoolt. Eriti just väikestel tõugudel kipub hambakivi kogunema. Kahjuks ei tule paljud omanikud selle peale, et koera suud regulaarselt kontrollida. Tihti avastatakse liiga kaugele arenenud põletikud ja hambakivi alles juuksuri juures, kuid siis võib juba liiga hilja olla.

•Liiga pikaks kasvanud küüned ei tee valu mitte ainult käpale, vaid kogu jäsemele.

Regulaarselt hooldatud koera karv näeb kogu aeg hea välja ning püsib ilma suurema vaevata korras. Ka hooldusprotseduurid mööduvad kiiremini ja kergemini.

Pidev karvahooldus aitab õigel ajal avastada ka tervisehädasid. On üllatav, kui palju leiavad koerajuuksurid hoolduste käigus erinevaid võimalikele terviseprobleemidele viitavaid märke, mille olemasolust omanik ei tea – lööbed, kahtlased kühmud, haavandid, välisparasiidid, suuõõne- ja hambaprobleemid, silmaprobleemid, kõrvaprobleemid ja palju muud. Põhjaliku hoolduse käigus ei tohiks mitte miski kahe silma vahele jääda ning professionaalne salongipersonal oskab selliseid asju märgata ja omanikku informeerida. Varakult arsti poole pöördudes saab paljudele probleemidele lahendused enne, kui asi on juba väga tõsine. Üks meeldejäävamaid näiteid, mis mul meenub, on üks vahva ja armas tiibeti mastif. Temalt leidsime hoolduse käigus nahalt kahtlaseid karvavabasid laike. Samuti tuli föönitades karv suurte "tuustidena" ära, mis kindlasti ei ole normaalne. Informeerisime omanikku, kes pöördus koheselt arsti poole – suhteliselt kiiresti diagnoositi väga raske kuluga pärilik haigus. Kuna jaole jõuti varakult, möödus esimene haigushoog kergemini.

Regulaarselt hooldatud koera karv näeb kogu aeg hea välja ja püsib suurema vaevata korras. Ka hooldusprotseduurid mööduvad kiiremini ja kergemini. Järjepidev karvahooldus hoiab korras ka majapidamise.