Kennelköha on väga nakkav: 7 olulist punkti, mida meeles pidada


Kennelköha on väga nakkav: 7 olulist punkti, mida meeles pidada
Pixabay

Kennelköha on väga nakkav viirushaigus. Kõige sagedamini esineb nakkavat traheobronhiiti koertel sügisesel niiskel perioodil.

1. Kennelköha võivad põhjustada mitmed viirused (adenoviirus tüüp 2, parainfluentsaviirus, herpesviirus), bakterid (Bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad. Olulisemaks ja tüüpilisemat kliinikat põhjustavaks haigustekitajaks peetakse Bordetella bronchiseptica ́t. Haiguse peiteaeg on 1-8 päeva. Nakatunud koer võib eritada nakkusetekitajaid mitu nädalat ilma, et tal endal oleks olulisi haigustunnuseid.

2. Kennelköha on väga nakkav! Tavaliselt toimub nakatumine koerarohketes kohtades: näitused, koerakasvandused ja - hotellid, treeningplatsid, pargid jne. Kuna haige loom võib nakatada ka teisi liigikaaslasi, tuleks hoiduda kokkupuutest teiste koertega.

3. Koerad võivad nakatuda nii otsese kontakti kui ka esemete või inimese kaudu.

4. Peamine sümptom on kuiv, krooksuv köha nagu oleks koeral midagi kurgus, mis tugevneb füüsilise pingutuse, õhuvahetuse, rihmast tõmbamise ja kurgu katsumise korral. Ägedam köhahoog võib lõppeda lima või valkja vahu väljaajamisega suust. Omanikud kirjeldavad seda sageli valge vahu oksendmisena.

Seotud lood:

5. Kennelköhale spetsiifiline ravi puudub. Enamasti paranevad koerad paari nädala jooksul ilma ravita. Kui aga kliinilised sümptomid ei kao paari nädala jooksul või ägenevad, siis peaks kindlasti koeraga pöörduma loomaarsti poole. Antibiootikume tuleks kasutada ainult komplitseeritud juhtudel.

Shutterstock

LOE VEEL: Kuidas oma koerale edukalt tabletti anda?

6. Kui koer on haigestunud, siis tuleks piirata koera õues olemise aega, samuti ägedat haukumist ja füüsilist koormust. Kaelarihma asemel tuleks kasutada trakse, et vältida liigset survet hingetorule, mis lõpeb tavaliselt köhaga. Väldi kokkupuudet haigete ja haiguskandjatega. Haiguspuhangute ajal on soovitatav mitte külastada kohti, kus on palju koeri koos. Ka ruumide tuulutamine ja desinfektsioon on olulised. NB! Desoained toimivad efektiivselt vaid siis, kui orgaaniline mustus on enne desoainete kasutamise maha pestud.

7. Kennelköha mingi vormi läbipõdenud koertel tekib lühiajaline immuunsus umbes 3-4 kuuks.