Loomaarst Tiina Toomet: sügis põhjustab lemmikloomade elus tegelikult suurt segadust


Loomaarst Tiina Toomet: sügis põhjustab lemmikloomade elus tegelikult suurt segadust
Pixabay

Sügis on nüüd tõepoolest kätte jõudnud. Öösel näitab kraadiklaas nulli, vihma on rohkem kui päikest ja puudelt langevad viimased lehed ja viljad. Sügise tulekuga on muutunud palju. Muutunud on ka meie lemmikloomade elu. Kuidas sügis neid mõjutab ja kas kellakeeramine avaldab ka neile mingisugust mõju? Sellest räägib lähemalt loomaarst Tiina Toomet.

Lisaks õues valitsevale pimedusele, on muutunud ka inimeste elukorraldus. See, et meie oleme rohkem toas ja veedame aega pigem raamatu, teleri või nutiseadme seltsis, mõjutab paratamatult ka meie lemmikloomi. Ka kellakeeraimse aeg ei ole enam kaugel.

Kuidas lemmikloom aastaaegade ja kellakeeramisega kohaneb?

Koerad ja kassid ei tea suve- ega talveajast midagi. Nemad on oma bioloogilise kella järgi harjunud sööma ja õues käima ning talveaja esimesel pühapäeval, kui peremees tahaks mõnuga veel põõnata, on segadus suur – "miks mind juba välja ei viida, miks süüa ei anta, miks peremees ikka veel magab," võib koer mõelda. Tegelikult ei ole kellakeeramises niivõrd suurt probleemi, sest kõik läheb kõik mõnepäevase harjumisega taas rööpasse.

Shutterstock
Seotud lood:

Lemmikloomale erineb sügis suvest vast kõige enam seetõttu, et pererahvas veedab rohkem aega toas. Võib-olla kaasneb sügise tulekuga koguni täielik elumuutus – suvekodust kolitakse taas linna.

Mis muutuseid toob sügis ja pimedus kassi ellu?

Õues ringi uitavast kassist saab taas tubase eluviisiga kass. Ka sellega harjumine on võimalik, kuid see on stressirohke. Esimest talve toas veetva kassipoja jaoks võib ehmatus olla esialgu päris suur, kui ta ühtäkki enam välja minna ei saa. Sellisel juhul võib olla abi rahustava toimega Feliway spreist või spetsiaalse koostisega loomatoidust.

Suure osa päevast vabas looduses veetnud kass harjus vabadusega ära. Lisaks oli tal õues palju tegemist. Nüüd peab omanik ise aktiivsem olema. Kassile on vaja leida tegevust ja pimedad sügisõhtud tuleb sisustada teistsuguse mänguga. Ka korteris tasub võimalusel teha mõningaid ümberkorraldusi, et lemmikul oleks taas avastamisrõõmu ning endiselt põhjust ronida, hiilida, turnida ja ringi hüpata. Vihjeid selle kohta, kuidas kassi elukeskkond põnevamaks muuta, leiab internetist palju.

Shutterstock

Õues käima harjunud kass võib üritada lahti ununenud akna või rõduukse kaudu välja tungida. Kass ei kuku alati käppadele nagu rahvasuu räägib. Kõrgelt kukkumine võib lõppeda luumurdude ja siseorganite vigastustega, seega on oluline kontrollida, et kass ei pääseks aknalauale või rõdupiirdele turnima. Tuulutusasendisse jäetud aken on samuti väga ohtlik. See võib kassile lausa eluohtlikus osutuda. Miks see nii ohtlik on? Selle kohta loe lähemalt SIIT.

Mis muutuseid toob sügis ja pimedus koera ellu?

Igavus ja tegevusetus võib vaevata ka koera. Kui omanik on pimeduse tulekuga muutunud mugavaks ja igapäevased jalutuskäigud on koera jaoks ootamatult asendunud 10-minutiliste pissiringidega, on ärevus ja käitumismured kerged tekkima. Enamus koertest naudib väljas viibimist ilmast hoolimata. Mõned vajavad vastavalt ilmastikule talve- või vihmariideid. Muidugi on ka lühikarvalisi isendeid, kes hoolimata uhketest riietest, ei ole nõus õues viibima kauem, kui selleks on vajadust. Koera, kes õues olemist ei naudi ja seal pigem vaid väriseb, ei maksa muidugi pikkade jalutuskäikudega piinata. Selle asemel tasub talle leida põnevat tegevust toas. Pimedatel sügisõhtutel võib koerale õpetada erinevaid trikke või anda talle tegevust mõne arendava mänguasja näol. Tubaste tegevuste kohta loe lähemalt SIIT.