33 organisatsiooni on alla kirjutanud manifestile karusloomafarmide ja loomatsirkuste keelustamise poolt

 (10)
Karjaküla karusnahafarm
karusnahafarmFoto: Rauno Volmar

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomuse algatatud manifestile allakirjutanud 33 vabaühendust ja ettevõtet jagavad ühist seisukohta, et karusloomakasvandused ning loomatsirkused tuleks Eestis keelustada.

Loomuse liikme Kadri Tapersoni kinnitusel loodi manifest selleks, et koondada organisatsioone, kes pooldavad karusloomafarmide ja loomatsirikuste keelustamist ning näidata otsustajatele, et need valdkonnad ei ole ammu enam üksikute loomakaitsjate vaid laiem ühiskondlik-kultuuriline probleem. "Kutsume üles manifestile alla kirjutama kõiki ettevõtteid ja organisatsioone, kes jagavad manifestis välja toodud seisukohti”, ütles Taperson.

“Karusloomakasvandused ja loomi kasutavad tsirkused on tööstusharud, mida peab üleval inimeste eluliselt ebaoluline soov luksuse ja meelelahutuse järele. See on märk ühiskondlikust probleemist, mis puudutab loomade kasutamist ja neile kannatuste tekitamist ebavajalikel eesmärkidel,” seisab manifestis. “Kaasaegne ühiskond on koos oma normide ja seadustega pidevas arengus ning vastavalt asjaoludele on tähtis seadusi selliselt korrigeerida, et need oleksid kooskõlas kehtivate väärtustega. Manifestile allakirjutanud organisatsioonid leiavad, et on aeg ka Eesti seadusandlusesse sisse viia muudatused, mis on esile kerkinud koos eetiliste tõekspidamiste teisenemisega: loomade kasutamine pelgalt luksuse ja meelelahutuse eesmärgil kuulub minevikku.”

Karusloomafarmide keelustamisel peavad manifestile allakirjutanud silmas kõikide loomade kasvatamise lõpetamist, keda farmides vaid karusnaha saamise eesmärgil peetakse. Allakirjutanud leiavad, et farmid tuleks keelustada teiste Euroopa riikide (Suurbritannia, Austria, Holland, Horvaatia jt) eeskujul maksimaalselt kümneaastase üleminekuajaga, mis annaks ka farmeritele võimaluse äri ümberorganiseerimiseks; loomade kasutamine tsirkustes tuleks keelustada aastase üleminekuajaga.

Manifesti algatajaks on MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus ning sellele on alla kirjutanud enamik Eesti loomakaitseorganisatsioone ning teised eetilist eluviisi toetavad vabaühendused ja ettevõtted.

Manifestile allakirjutanud:
Aus Design OÜ
Banaanisaar.ee
Bio4You Ökopood
Bioneer
Eesti LGBT Ühing
Eesti Loomakaitse Selts
Eesti Roheline liikumine
Eestimaa Loomakaitse Liit
Eesti Vegan Selts
Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing Sorex
Küpsikoda
Ladyfest (MTÜ Oma Tuba)
Liikumine Loomade Nimel
Lush
MTÜ Eksperimentaalse Liikumise keskus
MTÜ Ethical Links
MTÜ Jägala Jõe Hüvanguks
MTÜ Kasside Turvakodu
MTÜ Kelmiküla Kassijaam
MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus
MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu
Müstika tantsustuudio
Reval Denim Guild
Sotsiaalkeskus Ülase12
Taimetoidukohvik Inspiratsioon
Taimetoit.ee
Tartu Kassikaitse
Tartu Kultuuritehas
Tenerife Eesti Selts
MTÜ Toolse Kodutute Loomade Varjupaik
Ühendus Noarootsi Keskkonna ja Kultuuri Päästmiseks
Varjupaikade MTÜ
Vegan Boom
Vegan Restoran V

Manifestiga saab liituda aadressil info@loomus.ee