„Tegemist on täiesti juhuslikult leitud ämblikekolooniaga, sest tegelikult läksime me ehitusobjektilt minema toimetama siile ja otsima nahkhiiri“, ütles ELL-i juhatuse liige Katrin Idla. „Üllatus oli suur, sest seda ämblikuliiki kohtab meil ju üliharva!“

Eestimaa Loomakaitse Liit

Arahnoloog Mart Meriste sõnul on koopaämblikud oma erakordse eluviisi tõttu väga haruldased ja sõltuvad peaasjalikult hüljatud inimtekkelistest maaalustest rajatistest. „Nad elavad terve oma elu täielikus pimeduses ja on erakordselt valguspelglikud. Valgust taluvad vaid noorisendid ja nemadki lühikest aega. See lühike eluperiood võimaldab mõnel neist küll sünnipaigast lahkuda, kuid hüljatud koopad ja keldrid on nii haruldased elupaigad, et uue sobiliku leidmine on üliharv sündmus. Seetõttu oleks olemasoleva ja tugeva populatsiooni kahjustamine või hävimine selle haruldase liigi käekäigule tõsine löök.“

„Algselt plaanisime Kadriorust avastatud koopaämblikud ümber asustada Ingeri bastioni käikudesse, aga kuna „sissetungijad“ ei pruugi hästi mõjuda sealse koloonia asukatele, siis otsustasime nad toimetada siiski Merekindluse rooduvarjendisse“, sõnas ELL juht Heiki Valner ja lisas, et nii mõnedki inimesed kehitavad taolise päästeoperatsiooni mõttekuse peale õlgu, aga kui me väärtustame ja säilitame juba sellist eluvormi, siis läbi selle hindame tegelikult aina enam ka meie eneste unikaalset rolli ja eksisteerimist siin planeedil.

Eestimaa Loomakaitse Liit

Esimesed koopaämblikud leiti Eestis eelmise sajandi üheksakümnendate alguses ja täna elavad nad Eestis vaid mõnes üksikus keldris või maaaluses käigus. See ämblikuliik ei punu võrke, vaid püüab koobastesse tulevad putukad ise kinni. Meta Meinardi ehk euroopa koopaämblik kardab valgust ja elab kogu elu pilkases pimeduses. Seetõttu palume ajakirjanikel Kariorgu, Koidula 23 asuvale ehitusobjektile tulla kell 13.00, et saaksite umbes veerand tunni vältel soovitud fotod teha ja videolõigud salvestada. Nii häiriksime koopaämblike kõige vähem.