Me polegi süüdi, et Aafrikas liigid välja surevad? Teadlased pakuvad alternatiivse teooria

 (10)
Me polegi süüdi, et Aafrikas liigid välja surevad? Teadlased pakuvad alternatiivse teooria
Shutterstock

Hiljuti avaldati teadusajakirjas Science uuring, mille raames uurisid teadlased palju kaaluvate rohusööjate kogukondi Ida-Aafrikas. Selgus, et võib-olla saab liikide väljasuremise veeretada küttide õlult hoopis keskkonnamõjude kaela, kirjutab PetMD.

Uuringu autorid väidavad, et liikide väljasuremine Aafrikas võib olla seotud väheneva süsinikdioksiidi tasemega õhus ja rohumaade suurenemisega.

“Madal süsihappegaasi sisaldus õhus soodustab rohumaade teket ja seetõttu on aja jooksul kadunud savannidest metsad,” sõnas teadlane John Rowan Massachusettsi ülikoolist väljaandele USA Today. “Paljud suured ja väga palju kaaluvad rohusööjad toitusid aga puudel leiduvast ning puude kadumisega on nad välja surnud,” lisas Rowan.

Utahi ülikooli antropoloogia osakonna professor Tayler Faith, kes on ühtlasi ka uuringu peamine autor, selgitab, et ligi 28 liiki suurekasvulisi rohusööjaid suri Aafrikas umbes 4,6 miljonit aastat tagasi välja. Seetõttu on viimased alles jäänud suurt kasvu rohusööjad elevant, jõuhobu, kaelkirjak ja ninasarvik.

Uuringu autorid soovivad rõhutada, et nad ei välista küttide mõju loomade väljasuremisele. Suurt kasvu rohusööjate väljasuremise uurimine on keerukas ja sellel võib olla mitmeid põhjuseid, vahendab PetMD.