Miks linnud lendavad? Loe ja saa teada, mida uut teadlased avastasid


Miks linnud lendavad? Loe ja saa teada, mida uut teadlased avastasid
Allikas: Unsplash

Hiljuti avastatud fossiil annab selgust, miks linnud hakkasid miljoneid aastaid tagasi lendama. See kivistis on alles teine omasugune ja seetõttu küllaltki haruldane leid.

Leitud fossiil kuulub Pterygornis dapingfangensi linnuliigi esindajale, kes elas Kirde-Hiinas keskaegkonna noorimal ajastul, Kriidiajastul.

Lindude eellaste skeletiga hakkasid toimuma ligi 120 miljonit aastat tagasi luustikumuutused. Ajal, mil oli dinosauruste elu õitsenguaeg. Omadused nagu ühendatud luud olid ainult kaugele arenenud linnuliikidel. Need liigid elasid enne, kui dinosaurused välja surid. Nüüdisaegsete lindude skeletti iseloomustab jäik skelett.

Millest lennuvõime areng alguse sai?

Lendamiseks peab keha olema kaks omadust: kergus ja vastupidavus. Selle saavutamiseks muutus lindude eellaste selgroog ja sellega ühandatud luud. Niisiis kasvasid lindude eellaste skeletis mõned selgroolülid, esijäsemed ja vaagnavööde kokku.

Lindude eellased eraldusid Keskaegkonna esimesel poolel diapsiidide hulka kuulunud roomajatest. Maailma kuulsaim fossiil on roomajale iseloomulike tunnustega väljasurnud lind Archaeopteryx litographica ehk ürglind. See fossiil leiti Saksamaalt Solnhofenist 1860. aastal.

Allikas: BBC