Ole hoolas! Leptospiroos on eluohtlik nakkushaigus, mis ohustab lemmikuid just praegusel ajal


Ole hoolas! Leptospiroos on eluohtlik nakkushaigus, mis ohustab lemmikuid just praegusel ajal
Shutterstock

Soe ja vihmarohke sügis on teinud paljud loomasõbrad murelikuks ja ettevaatlikuks. Liikvele on läinud jutt ohtliku nakkushaiguse, leptospiroosi väidetava puhangu kohta. Loomade Kiirabi Kliinik aga kinnitas, et paanikaks siiski põhjust ei ole, sest selliseid perioodilisi nakatumisi on Eestis paraku igal aastal. Tänavu ei ole neid tavapärasemast rohkem.

Loomade Kiirabi Kliinik teavitas oma Facebooki lehel, et leptospiroosi esineb tõepoolest ja ennekõike praegusel niiskel perioodil, aga paanikaks siiski põhjust ei ole.

Sellest hoolimata tasub olla ettevaatlik, sest leptospiroos on ääretult eluohtlik haigus, millesse võib koer nakatuda vaid poriloigust pisut vett lakkudes. Kuna ilmade jahenedes otsivad närilised talvitumiskohti ja liiguvad rohkem majadesse või nende lähedusse, saastavad nad keskkonda, käivad ka koerte kaussidest söömas-joomas ning ka sel viisil võib nakkus koerani jõuda, juhib Loomade Kiirabi Kliinik tähelepanu nakkuse ohtlikkusele.

Loomaarst Tiina Toomet räägib leptospiroosist lähemalt SIIN.

Seotud lood:

Leptospiroosi vastu saab vaktsineerida ja see on väga oluline. Loomade Kiirabi Kliinik kirjutab, et kuivõrd Eestis on liikvel erinevaid vaktsiine, on kriitilise tähtsusega, et kasutatakse just 4-valentset vaktsiini ning leptospiroosi vastu vaktsineeritakse 1 kord aastas.

Shutterstock

Kahjuks ei anna ka järjepidev vaktsineerimine paraku 100%-list garantiid, sest haigustekitajal on tegelikkuses rohkem kui 4 erinevat tüve.

Mida sina oma koera kaitsmiseks teha saad?

Vaktsineeri teda korrapäraselt, võta matkadele joogivesi kaasa ja väldi seda, et loom poriloigust jooma pääseks. Kui sinu koeral on ka õues söögi- ja jooginõud, siis puhasta neid igapäevaselt ning võimalusel takista ka näriliste levikut inimeste ja loomade elukeskkonda.