Puugid on väljas: kas teadsid, et puugirisk on suurem just loomaomanikel?


Puugid on väljas: kas teadsid, et puugirisk on suurem just loomaomanikel?
Pharma Holding Südameapteek

Südameapteek kutsub üles lemmiklooma omanikke aprillis ja mais apteeki puugivaktsiini tegema ning samal ajal varuma apteegist puugitõrjevahend ka neljajalgsele sõbrale. Peale tärkava rohu võib puuke saada ka äsja õuest tuppa tulnud lemmikloomalt. Lisaks inimesele, võib puugihammustus ohtlik olla ka neljajalgsele sõbrale.

Puukentsefaliidi vastane vaktsiin on oluline kõigile, kuid erilist tähelepanu peaksid sellele juhtima kassi- ja koeraomanikud. „Just õues käivad kassid on koduloomadest puukidest enim ohustatud. Nad liiguvad puukidele sobival kõrgusel ja on karvased. Puukidele on ideaalsed ohvrid ka koerad ning sageli korjavad lemmikloomad puugi üles koguni koduhoovist,“ räägib Südameapteegi proviisor ja nõustamis-teenuste juht Olesja Kuznetsova ning lisas, et õuest tuppa tulnud koduloom võib puuke edasi anda teistele pereliikmetele. Puukentsefaliiti võib nakatuda nii inimene kui ka koduloom, mistõttu on kaitse oluline mõlemale.

Loomi entsefaliit ei ohusta, küll aga võivad nad haigestuda puugihalvatusse, mis algab tagajalgadest ning võib lõppeda hingamise seiskumisega

“Puukentsefaliit ohustab inimesi ja selle vastu saab end vaktsineerida. Loomi entsefaliit ei ohusta, küll aga võivad nad haigestuda puugihalvatusse, mis algab tagajalgadest ning võib lõppeda hingamise seiskumisega,” kirjeldab Kuznetsov ning toob välja, et sarnaselt inimestele võib kasse ja koeri tabada ka borrellioos.

Seotud lood:

Kuznetsova sõnul on Eesti puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond ning puugid on siin aktiivsed aprillist oktoobrini. „Puukentsefaliit võib kulgeda inimestel väga raskelt ning haarata kesknärvisüsteemi. Kuigi enamus haigestunuid paranevad, võib paljudele jääda haiguse põdemise järel tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused ja mäluhäired,“ ütleb proviisor ja lisab, et haiguse kõige parem ennetus on vaktsiin, mis koosneb kolmest süstist. Kaks esimest puukentsefaliidi vastast süsti tehakse ühe- kuni kolmekuulise vaheajaga, kolmas 9–12 kuud hiljem. Pärast seda kuuri tuleb esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised viieaastase intervalliga. Proviisori sõnul on nendel, kes veel ei ole alustanud puugisüstidega, suvel ohutult metsas ja aiamaal tegutsemiseks, viimane aeg.

Apteekides leiab lemmikloomadele nii puuke tõrjuvaid kui kinnitunud puuki surmavaid vahendid. Lisaks tavapärasele täpilahusele, on olemas pikaajalise toimega puuke tõrjuvad kaelarihmad kassidele ja koertele. “Kui puuk on end koera või kassi naha sisse imenud, tuleb see võimalikult kiiresti eemaldada, soovitatavalt spetsiaalse puugieemaldustangi abil,” räägib proviisor. Tema sõnul on puugieemaldaja heaks abivahendiks kõigile, nii endalt kui lemmikloomalt puugi kiireks eemaldamiseks.

Spetsiaalne puugieemalduskonks lemmikloomadele Foto: Shutterstock

Puukentsefaliidi vastast vaktsiini saab teha Ülemiste kaubanduskeskuse, Magistrali ja Saare Selveri Südameapteekides, alates 18.04 ka Lasnamäe Centrumi Südameapteegis, teisipäeviti ja neljapäeviti kell 16-19 ning laupäeviti 12-15. Vaktsineerimine täiskasvanutele maksab 35 eurot, lastele aga 32 eurot.

Varjupaikade MTÜ koostöös Südameapteegiga aitavad aprillis kaasa inimeste südametervise edendamisele. Koduloomad aitavad tõsta inimeste aktiivset elustiili, füüsilist liikumist ja emotsionaalset toonust. Iga aprillikuus varjupaigast uue kodu leidnud koeraga antakse kaasa kingitus, mis sisaldab 50€ väärtuses kinkekaarti, mille eest saab värske koeraomanik Südameapteegist soetada vajalikke veterinaariatooteid.