TÕESTATUD: Just seda muusikat armastavad koerad kõige rohkem


TÕESTATUD: Just seda muusikat armastavad koerad kõige rohkem
Foto: Sony

Sony viis koos loomade käitumise eksperdi dr Anna Wilkinsoniga läbi uuringu koerte muusikaeelistuste kohta ja selgus, et 62% koertest eelistab moodsat popmuusikat.

Teades, et muusikat on kõige parem kuulata koos nendega, kes on meile lähedased, uuris Sony, mida eelistaks inimese parim sõber kuulata siis, kui ta saaks valida — kas rahustavat klassikapala või rütmikat ja tempokat edetabelilugu. Tehes koostööd loomade käitumise eksperdi dr Anna Wilkinsoniga, kes on Loomade Käitumise Uurimise Ühingu (ASAB) liige, ja doktorant Natalia Albuquerque’iga, korraldas Sony koerte muusikaeelistuste uuringu.

Uuringu tulemused näitasid, et edetabelihitid on tuntud klassikapaladest tunduvalt populaarsemad, sest 62% koertest otsustas spontaanselt kuulata moodsat muusikat ja vaid 38% valis klassikalise muusika. Kui koertele anti eelistuste ülesandes 10 võimalust kahe žanri vahel valimiseks, valisid nad edetabelihiti tunduvalt rohkem kordi kui klassikapala ja veetsid enamasti rohkem aega selle kõlari juures, kust kostus rütmikas edetabelihitt, kui klassikalist muusikat mängiv kõlari juures, mis näitab seda, et koertele meeldib rohkem kuulata kiireid ning rütmikaid viise.

Eksperimendi ajal kasutati kahte Sony GTK-XB7 helisüsteemi, kust mängiti koertele pop- või klassikalist muusikat ning nende reaktsioonid dokumenteeriti ja neid võrreldi omavahel. Muusikat mängiti mõlemast kõlarist, kummastki kõlarist eri lugu, ja lugusid esitati paaridena, kusjuures lugude esitamine kõlaritest ning nende esitamise järjekord olid juhuslikud, et tagada usaldusväärsed tulemused. Stiimulite seas oli viis tuntud klassikapala sellistelt heliloojatel nagu Mozart ja Pachelbel ning samuti viis kuulsat edetabeliartisti, kelle seas olid ka Elvis Presley, Martin Garrix, Justin Bieber ja Beyoncé.

Tulemusi selgitades ütles dr Anna Wilkinson järgmist: "Uuringust selgus huvitav erinevus pop- ja klassikalise muusika eelistuste vahel. Kui koertele anti võimalus valida kümme korda nende kahe muusikaliigi vahel, eelistasid nad järjekindlalt seda Sony helisüsteemi GTK-XB7, kust kostus popmuusika, klassikalist muusikat mängivale."