TOP 10 | Need on kõige surmavamad liigid maailmas

 (2)
TOP 10 | Need on kõige surmavamad liigid maailmas
Pixabay

Mõeldes surmavate ja ohtlike isendite peale, tulevad esimesena silme ette krigisevad hambad, hirmuäratav suurus, kihvad ja küünised. Sellised loomad nagu lõvid, tiigrid, haid ja grislikarud tekitavad hirmu. Tegelikult on paljud loomad, kellega kohtumine võib olla surmav, suhteliselt väikesed. Tihtilugu näevad nad isegi süütud välja.

Tsetsekärbes – 3500 surma aastas

Tsetsekärbes levib Saharast lõunasse jäävas Aafrika osas ja nad kannavad ohtlikku organismi, mida kutsutakse trüpanosoomiks. Kui see jõuab inimeseni läbi kärbsehammustuse, siis võib see põhjustada Aafrika trüpanosomiaasi ehk unetõve. Tsetsekärbse hammustuskohal tekib valulik sõlmeke. Inimesel tõuseb palavik, tekib tugev peavalu ja unetus ning nahalööve. Ka lümfisõlmed suurenevad ning muutuvad valulikuks.

Kuvatõmmis

Skorpion – 3500 surma aastas

Seotud lood:

Skorpionid salvavad mürgiselt, kuid vaatamata sellele süüakse neid mitmes erinevas maailmapaikagas.

Mageveeteod – 4400 surma aastas

Mageveeteod levitavad skistosomiaasi. Inimene põeb skistosomiaasi ägedas või kroonilises vormis. Ägeda haigusvormi nähud on palavik, pea- ja lihasvalu, kõhulahtisus, hingamisteede põletik ning valulik maksa ja põrna suurenemine. Kusjuures skistosomiaasi võib nakatuda üldiselt haigusetekitajatega saastunud mageveekogudes.

“Suudlevad putukad” – 8000 surma aastas

Nendele putukatele on omistatud igasuguseid nimesid, aga peamine on see, et nad on ohtlikud ja põhjustavad Chagasi tõbi ehk Ameerika trüpanosomiaasi. Paljudele nakatunutel pole aimugi, et neil on haigus küljes. Sümptomite alla kuuluvad seede- ja südamehäired.

Kuvatõmmis

Koerad – 17 400 surma aastas

Inimene parim sõber võib ka küllaltki ohtlik olla. Siiski ei ründa ta ilma põhjuseta.

LOE VEEL: Märgid, mis näitavad, et koer võib sind rünnata

Kõrbesääsk – 24 200 surma aastas

See pisike tüütu putukas kannab viirust nimega leišmaniaas, mis on tuntud ka kui haavandtõbi nahal, suus, ninal ja mis halvimatel juhtudel võib levida ka luuüdisse, põrna ja maksa. 2009. aastal oli Afganistanis leišmaniaasi puhang. Kui jätta haigu ravimata, siis sureb nakatunu 95% tõenäosusega.

Solkmed – 27 000 surma aastas

Solkmed (Ascaris lumbricoides) tekitavad askaridoosi ehk solgetõbi. Spetsialistide hinnangul on kuuendik inimkonnast nakatunud mingisuguse usstõvega. Ravimata jätmise korral võivad ussid levida ka siseorganistesse nagu maks, kopsud ja süda.

Maod – 60 000 surma aastas

Mürkmadude tõttu sureb iga aasta arvestatav hulk inimesi. Rästiklaste hulka kuuluv bothrops asper levib Lõuna-Ameerikas. Olgugi, et selle mao mürk on surmav ainult 2% juhtudest, on ellujäämise nimel vaja sageli amputeerida jäse, mida madu salvas.

Bothrops asper Kuvatõmmis

Inimesed ise – 580 000 surma aastas

Autoõnnetused, koolitulistamised, terrorism, sõjad ja palju muud - see kõik on meie endi õlul.

Sääsed – 830 000 surma aastas

Sääsed ise pole surmavad, aga nad kannavad edasi ohtlikke haigusi, näiteks malaaria, Zika-viirushaigus, Dengue palavik, Jaapani entsefaliit, kollapalavik.

LOE VEEL | Need on kõige enam levinud müüdid sääskede kohta

LOE VEEL | Mis muudab sind sääskedele atraktiivseks?

Veel ohtlikke isendeid leiad SIIT.

Allikas: cbsnews.com