Vaata tõele näkku: võib juhtuda, et aastavahetusel näed oma lemmiklooma viimast korda

 (10)
6RV04OCT11F6
Foto: Rauno Volmar

Ilutulestikuga kaasnevaid pauke kardavad nii mets- kui koduloomad, kes võivad sattuda kergesti paanikasse või stressi ning käituda ettearvamatult. See omakorda põhjustab neil tervisehädasid ja põgenemissoovi.

Selleks, et vältida hirmunud lemmiklooma põgenemist, tuleb ta aastavahetusel turvaliselt toas hoida ning varustada ta kiibiga ja andmetega lemmikloomaregistrites.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab ka õuekoerad ilutulestiku ajal tuppa kutsuda, et müra oleks nendeni vähem kosta. Lisaks on hea jätta looma juurde tuppa mõni inimene, kellega koos loom end ärevas olukorras turvalisemalt tunneb.

Kui loom siiski põgeneb, aitab lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad vajalikud andmed Eesti lemmikloomaregistrisse: www.lemmikloomaregister.ee. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed riigiportaal eesti.ee kaudu ka üleriigilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR): www.llr.ee/register. Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.

Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada lemmiku kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb või leitakse hulkuv lemmikloom, tuleb sellest teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.

Ilutulestikku tuleb süüdata lähedalasuvatest inimestest ja loomadest ohutus kauguses vältimaks võimalikke vigastusi. Ilutulestiku tükid tuleb pärast tulevärki kokku korjata, et loomad neid kogemata ei sööks või nendega endale muul moel viga ei teeks. Kõige loomasõbralikum tegu on leida ilu aga muust kui stressirohkest ilutulestikust!