Sage mure: kas sinu koera hingeõhk haiseb või lõhnab ta nagu koer? Mida teha?

 (1)
Sage mure: kas sinu koera hingeõhk haiseb või lõhnab ta nagu koer? Mida teha?
Pixabay

Igaüks, kes on elanud koos koeraga, teab, et koer lõhnab. Lõhnab nagu koer. See pole koeraomaniku jaoks üldjuhul probleem, kuid külalistele ja värsketele koeraomanikele võib koerale iseloomulik lõhn pisut hirmutav tunduda. Kui lisada sellele jäljed, mida koer jätab mööblile, vaibale, autosse ja riietele, võib tunduda, et kogu elu lõhnab nagu koer.

Loomulikult sa armastad oma koera ja meeldivaid asju, mis temaga kaasnevad, on palju. Kuid sageli on suureks probleemiks just lõhn, mis koeraga kaasneb ja ebameeldiv lõhn on see, millest tahaksid paljud lahti saada. Mis selle põhjustab ja mida ette võtta?

Koera keha
Miks koer lõhnab nagu koer? Koerad ei higista niimoodi nagu seda teevad inimesed. Nad ei erita higistades naha kaudu vedelikku. Küll aga eritavad nad väikestes kogustes higi käpapadjandite ja nahafolliikulite kaudu. Higil on igale koerale omane keemiline koostis ja seetõttu ka lõhn. Inimese ninale võib tunduda, et kõik koerad lõhnavad ühtemoodi, kuid koerte ninad on tundlikumad ja igal loomal on nende jaoks erinev lõhn.

Koerad toodavad ka rasu, mis on vajalik terve naha ja karvkatte jaoks. Sellelgi on kindel keemiline koostis ja lõhn. Lisaks paiknevad koertel kõrvades näärmed, mis toodavad kergelt pärmist lõhna. Kõik need asjad kokku moodustavad normaalse koeraLe iseloomuliku lõhna, mida saab hoida meeldivana, kui koera korralikult ja regulaarselt pesta ning tema karvkatet hooldada.

Seotud lood:

Ebameeldivaks muutub koeralõhn siis, kui tegutsema asuvad bakterid ja seened ning koera organism ei tööta nii, nagu nad töötama peaks. Kõrvainfektsioonid on üheks levinud näiteks. Kuigi kõrvahaigused võivad tabada igat koera, siis on mõned neist kõrvainfektsioonide suhtes vastuvõtlikumad. Üsna sageli tabavad kõrvahaigused selliseid tõuge, kellel on kõrvade ümber palju karvu või kel on pikad rippuvad kõrvad. Kõrvainfektsioonidega kaaseb üldjuhul ebameeldiv ja intensiivne hais. See sõltub sellest, kui tõsise tõvega tegemist on.

Koeral on päraku ümbruses pärakupaunad, mis on omamoodi näärmed ning tekitavad samuti lõhna. Tavaliselt me neid näärmeid ei märka, nad n-ö töötavad vaikselt – terved pärakupaunad väljutavad pahvaka muskuselõhna soole tühjendamise käigus. Ning peamiselt tunnevad seda teised koerad. Taas on tegemist lõhnaga, mis on igale koerale eriomane ja neid näärmeid kasutavad nad piltlikult öeldes üksteise eristamiseks. See on ka põhjus, miks koerad teineteist saba alt nuusutavad – nad tervitavad üksteist niiviisi.

Pärakupaunad võivad ka palju probleeme tekitada. Mõnikord need sulguvad ja pärakupaunad enam iseseisvalt ei tühjene. Kui selline asi juhtub, võivad näärmed tursuda ja valulikuks muutuda, tekkida võib mädane põletik. Koer hakkab seepeale tagumikku näkitsema ja päraku ümbrust intensiivselt lakkuma. Samuti võib ta oma tagumikku mööda maad või vaipa lohistada. Et normaalne olukord taastada, tuleb loomaga veterinaari poole pöörduda.

Ka nahainfektsioonid on terviserikked, mis halba lehka põhjustavad. Sageli tabavad need koeri, kelle nahal on palju volte, näiteks buldoge. Siiski on nahainfektsioonidest ohustatud iga koer. Need võivad tekkida nahaärrituse (kui nahavoldid on sügavad ning nende põhja koguneb liiga palju niiskust ja baktereid) või kratsimise (allergiad) tagajärjel. Koera organism hakkab vastureaktsioonina nahaärritusele liigselt rasu tootma või pärsib selle tootmise üldse, eriti siis, kui oled koera liiga sageli vannitanud või kui koeral on nahaallergia ja ta on ennast katki kraapinud.

Ka hambad on õrn koht. Sel juhul tuleb ebameeldiv hais looma suust – hambaid ümbritsevatest kudedest, mis lagunevad. Ja sarnaselt inimestele vaevab ka koeri sageli kõhupuhitus ja -gaasid. Pisut gaase soolestikus on normaalne nähtus, kui sulle aga tundub, et su koer kogu aeg saba alt halba lõhna välja laseb, peaksid veterinaariga nõu pidama. Ühtlasi oleks tark üle vaadata, mida koer sööb – võib-olla põhjustab rohkeid kõhugaase toit.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare