Sääsed ei jäta rahule? 9 asja, mille põhjal sääsed just sind sööma tulevad

 (5)

Sääsed ei jäta rahule? 9 asja, mille põhjal sääsed just sind sööma tulevad
Pixabay

Öeldakse, et inimesel, kelle sääsk välja valib, peab olema hea veri. Kuidas sellega tegelikult on? Sääsed valivad oma ohvri paljude tegurite koosmõjul, kuid mõnda neist pisiasjadest, mis sind sääskedele ahvatlevaks muudavad, on võimalik ise muuta. Teaduslikud uuringud on leidnud tõendeid, et sääsed valivad oma ohvri teatud tegurite põhjal.

Uuringud, mis on sääskede käitumist püüdnud lahti mõtestada, on väikesed ja tagasihoidlikud, mistõttu tasub neid pigem hüpoteesi kui sulaselge tõena võtta. Siiski võib ju katsetada ja jälgida, milliste tegurite koosmõjul sääsed ühel suveõhtul sinust pigem eemale hoiavad või järgmisel õhtul sinu kallal hoopis väga ahnelt maiustavad?

LOE VEEL: Miks on sääsed siiski kasulikud putukad ja neid ei tohiks hävitada?

On teada, et sääsed levitavad väga ohtlikke haiguseid nagu Zika viirus, malaaria, kollapalavik, Dengue viiruspalavik, Chikungunya viiruspalavik ja Lääne-Niiluse viirus. Nii et isegi kui tegurid, mis sääski meie verd imeva meelitavad ei ole lõplikult kinnitatud, siis on mõistlik sääskede uudishimu vähendada nii palju kui võimalik. Allpool on välja toodud mõned teadlaste poolt leitud tegurid, mis võivad just sind sääskedele vastupandamatuks muuta.

Loe veel

Pixabay
  • Sääskedele meeldivad inimesed, kes eraldavad välja hingates suurel hulgal süsinikdioksiidi, näiteks ülekaalulised inimesed ja lapseootel naised.
  • Füüsilise pingutuse tagajärjel tekkinud higis leiduv piimhape meelitab samuti sääski ligi, seetõttu pole peale intensiivset treeningut mõistlik paigale jääda.
  • Ühes väikeses uuringus leiti, et sääsed eelistavad alkoholi tarbinud inimeste verd kainete inimeste verele.
  • Ka veregrupp võib rolli mängida. 0 veregrupiga inimesed on sääskedele ahvatlevamad.
  • Palju sõltub ka geenidest. On geene, mis teevad osad inimesed sääskedele vastupandamatuks. Nende inimeste organism on sääsehammustustele üldjuhul ka vastuvõtlikum ning sageli reageerib hammustustele tugevamalt kui mõni teine.
  • Inimestest, kelle nahal leidub suurem hulk erinevaid baktereid, hoiavad sääsed pigem eemale.
  • Selgus, et malaariat kandvad sääsed olid kaks korda rohkem huvitatud rasedatest naistest, kui neist, kes ei olnud lapseootel.
  • On alust arvata, et sääsed eelistavad pigem naiste kui meeste verd. Samuti sügelevad naistel sääsehammustused rohkem ja on ka sageli suuremad kui meestel.
  • Osad inimkehad eritavad sääskede jaoks eemalepeletavaid, teised aga atraktiivseid ühendeid. Hetkel on veel ebaselge, kuidas see täpselt töötab, aga uurijad on proovinud neid ühendeid eraldada ja säilitada, et kasutada neid sääselõksudes või kemikaalivabades putukamürkides.

Allikas: iflscience.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare
SOOVITAB: