Loomulikult sa armastad oma koera ja meeldivaid asju, mis temaga kaasnevad, on palju. Kuid sageli on suureks probleemiks just lõhn, mis koeraga kaasneb ja ebameeldiv lõhn on see, millest tahaksid paljud lahti saada. Mis selle põhjustab ja mida ette võtta?

Koera keha
Miks koer lõhnab nagu koer? Koerad ei higista niimoodi nagu seda teevad inimesed. Nad ei erita higistades naha kaudu vedelikku. Küll aga eritavad nad väikestes kogustes higi käpapadjandite ja nahafolliikulite kaudu. Higil on igale koerale omane keemiline koostis ja seetõttu ka lõhn. Inimese ninale võib tunduda, et kõik koerad lõhnavad ühtemoodi, kuid koerte ninad on tundlikumad ja igal loomal on nende jaoks erinev lõhn.

Koerad toodavad ka rasu, mis on vajalik terve naha ja karvkatte jaoks. Sellelgi on kindel keemiline koostis ja lõhn. Lisaks paiknevad koertel kõrvades näärmed, mis toodavad kergelt pärmist lõhna. Kõik need asjad kokku moodustavad normaalse koeraLe iseloomuliku lõhna, mida saab hoida meeldivana, kui koera korralikult ja regulaarselt pesta ning tema karvkatet hooldada.

Ebameeldivaks muutub koeralõhn siis, kui tegutsema asuvad bakterid ja seened ning koera organism ei tööta nii, nagu nad töötama peaks. Kõrvainfektsioonid on üheks levinud näiteks. Kuigi kõrvahaigused võivad tabada igat koera, siis on mõned neist kõrvainfektsioonide suhtes vastuvõtlikumad. Üsna sageli tabavad kõrvahaigused selliseid tõuge, kellel on kõrvade ümber palju karvu või kel on pikad rippuvad kõrvad. Kõrvainfektsioonidega kaaseb üldjuhul ebameeldiv ja intensiivne hais. See sõltub sellest, kui tõsise tõvega tegemist on.

Koeral on päraku ümbruses pärakupaunad, mis on omamoodi näärmed ning tekitavad samuti lõhna. Tavaliselt me neid näärmeid ei märka, nad n-ö töötavad vaikselt – terved pärakupaunad väljutavad pahvaka muskuselõhna soole tühjendamise käigus. Ning peamiselt tunnevad seda teised koerad. Taas on tegemist lõhnaga, mis on igale koerale eriomane ja neid näärmeid kasutavad nad piltlikult öeldes üksteise eristamiseks. See on ka põhjus, miks koerad teineteist saba alt nuusutavad – nad tervitavad üksteist niiviisi.

Pärakupaunad võivad ka palju probleeme tekitada. Mõnikord need sulguvad ja pärakupaunad enam iseseisvalt ei tühjene. Kui selline asi juhtub, võivad näärmed tursuda ja valulikuks muutuda, tekkida võib mädane põletik. Koer hakkab seepeale tagumikku näkitsema ja päraku ümbrust intensiivselt lakkuma. Samuti võib ta oma tagumikku mööda maad või vaipa lohistada. Et normaalne olukord taastada, tuleb loomaga veterinaari poole pöörduda.

Ka nahainfektsioonid on terviserikked, mis halba lehka põhjustavad. Sageli tabavad need koeri, kelle nahal on palju volte, näiteks buldoge. Siiski on nahainfektsioonidest ohustatud iga koer. Need võivad tekkida nahaärrituse (kui nahavoldid on sügavad ning nende põhja koguneb liiga palju niiskust ja baktereid) või kratsimise (allergiad) tagajärjel. Koera organism hakkab vastureaktsioonina nahaärritusele liigselt rasu tootma või pärsib selle tootmise üldse, eriti siis, kui oled koera liiga sageli vannitanud või kui koeral on nahaallergia ja ta on ennast katki kraapinud.

Ka hambad on õrn koht. Sel juhul tuleb ebameeldiv hais looma suust – hambaid ümbritsevatest kudedest, mis lagunevad. Ja sarnaselt inimestele vaevab ka koeri sageli kõhupuhitus ja -gaasid. Pisut gaase soolestikus on normaalne nähtus, kui sulle aga tundub, et su koer kogu aeg saba alt halba lõhna välja laseb, peaksid veterinaariga nõu pidama. Ühtlasi oleks tark üle vaadata, mida koer sööb – võib-olla põhjustab rohkeid kõhugaase toit.


Kindlasti tuleb üle vaadata koera toitumine ja menüü. Liigkuiva nahka põhjustavad sageli teraviljal baseeruvad kuivtoidud, mis sisalavad vähe rasvhappeid, kuid palju kiudaineid. Sel puhul saab abi koera dieedi teadlikust muutmisest. Kui koeral on kuiv nahk, siis ei tasu teda liigselt pesta. Samuti tasub nõu küsida koerajuuksurilt või veterinaarit, kes oskab spetsiaalseid karvahooldustooteid soovitada, mis koera nahka kaitseks. Kui märkad oma koera nahal allergilist reaktsiooni, siis pöördu abi saamiseks kindlasti veterinaararsti poole.

Ka koera kõrvu tuleks aeg-ajalt vaadata ja vajadusel puhastada. Selleks on olemas spetsiaalsed kõrvapuhastusvahendid. Peaksid seda tegema sageli, kui su koeral on rippuvad kõrvad. Rippuvate kõrvadega tõugude puhul tasub jälgida, et kui kõrvad peale ujumist või pesu märjaks saavad, siis tuleb need seest kindlasti hoolikalt ära kuivatada. Muidu on oht, et need ei tuuldu ning lämbe keskkond on bakterite arenguks soodne.

Kui sul on koer, kelle kõrvad on seest väga karvased (näiteks puudel), peaksid rutiinselt osa karvu eemaldama või paluma seda teha oma koerajuuksuril. Nii ei kogune kõrvavaik karvadesse ega tekita bakteritele ja kõrvalestadele soodsat elukeskkonda.

Kui su koera suust tuleb halba lõhna, vii ta kohe loomaarsti vastuvõtule. Loomaarst vaatab hammaste olukorra üle ning vajausel puhastab neid või tõmbab valuliku ja juba kahjustada saanud ning haige hamba välja. Kui tegemist on lihtsalt halva hingeõhuga, siis see paraneb kohe, kui hakkad koera hambaid regulaarselt pesema ning annad talle spetsiaalset hammastele mõeldud toitu või snäkke.

Magusalt lõhnavad šampoonid on mõnusad, kuid ained, mida nende koostises kasutatakse ärritavad üsna sageli koera nahka. Lihtne ja õrnatoimeline šampoon kasutatuna siis, kui tekib tunne, et koer on must, on parim valik. KPeale jalutuskäike harja karva regulaarselt ning vajadusel kasuta niisutavaid spreisid ja muid karvahooldustooteid, mis karva kaitseksid. Samuti puhasta käpaaluseid ja varbavahesid ning lõika aeg-ajalt ka küüsi.

Igal koeral on talle iseloomulik kõhn ning kui sellega harjunud ei ole, siis võibki tunduda, et koer lõhnab nagu koer. Sellega peab arvestama. Siiski ei tohi see lõhn olla ebameeldiv või intensiivne. See võib viidata mõnele peidus olevale terviseprobleemile. Samuti peab koera karv olema puhas ja hooldatud. Paitamisel ebameeldivalt mustaks jääv käsi või liigselt rasune karv on samuti märk sellest, et koera tuleks hooldada ja pesta.

Allikas: petmd.com