Jalgpalli maailmameistrivõistlused on kõige populaarsem spordiüritus, mis muu hulgas suurendab kogukondade ühtekuuluvust ja loob unustamatuid emotsioone. Meedia pöörab sel ajal rohkelt tähelepanu ka võõrustajariigile, kes soovib loomulikult jätta endast maailmale võimalikult head muljet. Meistrivõistluste ettevalmistuste käigus leidis aga Venemaa, et linnatänavatel elavad miljonid kodutud loomad ei ole just kõige ilusam pilt, mida spordisõpradele näidata, ning otsustas tänavad „puhastada“.

Kohalikud ametivõimud hakkasid spordivõistluse ilu nimel hüljatud ja abituid koeri julmalt hukkama. Enamikule söödeti mürgitatud toitu. Mürgituse tagajärjel saabuv surm on aeglane ja piinarikas. Osa koeri tulistati otse tänaval surnuks mürginooltega. Kõige selle tulemusel hakkas sotsiaalmeedias levima rohkelt fotosid ja videoid piinlevatest ja hukatud tänavakoertest ning rahva pahameel üha kasvas.

Pahameel kasvas ka loomakaitsjate seas, kes tundsid, et midagi on vaja ette võtta. Kuu aega enne maailmameistrivõistlusi alustas MTÜ Nähtamatud Loomad koos Anima Internationali koostöövõrgustikuga laialdast kampaaniat, et see kohutav julmus peatada. Üheskoos kutsuti üles rahvusvahelist jalgpalliföderatsiooni FIFAt võtma vastutust kodutute loomade tapmise eest ning tegema kõik, mis võimalik, et hukkamised lõpeks.

Loe Venemaa loomade kohta lisa SIIT.

Petitsioonile kirjutasid esimese paari nädala jooksul alla kümned tuhanded inimesed. FIFA tegi Venemaa kohalike ametivõimudega koostööd selle nimel, et loomi koheldaks humaanselt. Nad lubasid, et suhtuvad kodutute loomade probleemi täie tõsidusega.

Rahvusvaheline petitsioon kogus lõpuks üle 100 000 loomasõbra allkirja ja üheskoos suudeti ära teha midagi imelist. Eelmise aasta lõpul võttis Venemaa vastu uue laiapõhjalise seaduse, mis suurendab kõigi loomade kaitset ja keelustab igasuguse julmuse loomade suhtes.

Soovimatute ja kodutute loomade tapmine on nüüd täiesti keelatud. Selle asemel piiratakse tänavaloomade arvukust steriliseerimise kaudu: loom püütakse kinni, steriliseeritakse ja vaktsineeritakse ning viiakse leitud kohta tagasi. Loomapüüdjad peavad seejuures salvestama kogu oma tegevuse videole ning avaldama püütud loomade kohta teavet. Varjupaikades tohib loomi hukata vaid juhul, kui loomaarst on kinnitanud, et loomal on ravimatu haigus või surmav vigastus.

Nähtamatute Loomade fundraiser Triin Lutsoja võttis kokku kampaania ja saavutatud tulemuse: „Need suurepärased muudatused said osaliselt teoks just tänu sellele, et survestasime suvel koos sadade tuhandete inimestega nii FIFAt kui ka Venemaa valitsust ning nõudsime nende kohutavate tegude lõpetamist. Üheskoos suutsime loomade elu päriselt muuta.“

Allikas: MTÜ Nähtamatud Loomad