Ära tee metsloomale karuteenet: kõigepealt veendu, kas loom tõesti vajab abi

 (1)
Ära tee metsloomale karuteenet: kõigepealt veendu, kas loom tõesti vajab abi
Pixabay

Eesti Loomakaitse Selts ja Eesti Metsloomaühing kutsuvad inimesi üles enne metslooma ja linnu abistamist veenduma abi vajalikkuses. Alati ei ole hea pealtnäha abitus seisundis olevale looma- või linnupojale esimesel võimalusel appi tõtata. Kuidas on õige tegutseda, kui loomake tundub hädas olevat?

Loomi abistavatel organisatsioonidel on suve saabumisel käed tööd täis. Suvisel poegimise ajal tuleb ELS-ile ja Metsloomaühingule sageli teateid abituna näivatest metsloomadest ja lindudest. Soovime inimestele südamele panna, et alati enne metslooma või linnu abistamist tuleb veenduda, kas loom vajab inimese abi. “Abitus seisundis on loom kes ei ole piisavalt vana, et ise enda eest hoolitseda, või loom, kes on vigastatud või haige, et ei saa enda eest ise hoolitsetud, või loom, kes on jäänud lõksu jne. Kõik need ongi “abitud”, keda seadusest tulenevalt peab aitama,” ütles Eesti Metsloomaühingu Tartu piirkonna juht Maarika Liivamäe

Paljudel juhtudel võib abistamine tuua rohkem kahju kui kasu. Looma- ja linnupojad võivad looduses esmapilgul jätta abitu ja hüljatud mulje, kuid tihti võib see olla vaid näiline, sest enamasti on inimtegevus või lemmikloomad nende vanemad ajutiselt eemale peletanud või siis on nad näiteks toidu otsingul. Pikem peatumine loomapoegade juures võib muuta olukorra pöördumatult halvaks, sest inimese juuresoleku tõttu võivad vanemad oma pojad hüljata ning röövloomad pääsevad pesa rüüstama ja linnupojad võivad pesast välja hüpata.

Eemaldades loomapoja, vigastatud metslooma või linnu loodusest, seab inimene tolle edasise elu ohtu. Loom või lind võib surra nälja või stressi tagajärjel. Ka ei suuda inimesega harjunud metsloomad sageli enam loodusesse naastes iseseisvalt hakkama saada. “Kui metsloom ei ole just ohus, näiteks keset tiheda liiklusega tänavat, on kõige õigem teda mitte puutuda ja hoida eemale,” soovitab ELS-i otseseabistamise juht Margit Midro.